2021-10-16

A. Navalno perkėlimui į Berlyną gydytojai prieštarauja

Ketvirtadienį (rugpjūčio 20-ąją), skrisdamas iš Tomsko į Maskvą, Rusijos opozicijos lyderis Aleksėjus Navalnas iš skausmo pradėjo šaukti lėktuve. Lėktuvas nutupdytas Omske, A. Navalnas paguldytas į ligoninę. Jo komanda yra įsitikinusi, kad jis buvo nunuodytas.

Vienas keleivių Pavelas Lebedevas sakė, kad skrydžio pradžioje Navalnas nuėjo į tuoletą ir negrįžo. Jis pradėjau jaustis labai blogai. Žmonės bandė jį pargabenti į vietą, kol jis šaukė iš skausmo.

Kira Jarmiš, A. Navalno įkurto Anti-Korupcijos fondo spaudos sekretorė teigė, kad ji ir komanda įtaria, jog jis buvo nunuodytas „kažkuo“, įmaišytu į jo arbatą. Tai buvo vienintelis gėrimas, kurį jis tą rytą gėrė. Vėliau K. Jarmiš patvirtino, kad A. Navalnas šiuo metu yra be sąmonės. Viačeslavas Gimadis, vienas fondo advokatų, tvirtina, jog komanda prašo kriminalinio tyrimo. Tviterio platformoje jis teigė: „Neabejotina, kad Navalnas buvo apnuodytas būtent dėl savo politinės pozicijos ir veiklos“.

Politikas buvo nuvežtas į Omsko ligoninę, kuri greitai prisipildė policijos pareigūnais. Be to, visi jo daiktai buvo konfiskuoti, tvirtino K. Jarmiš. Ji priduria, kad daktarai buvo pasiruošę greitai pasidalinti toksikologiniais testais, tačiau vėliau pradėjo atidėlioti atsakymų pristatymą. A. Navalno atstovė įsitikinusi, kad jie paprasčiausiai neatskleidė to, ką žinojo. Vėliau daktarai teigė, kad nuodų politiko organizme nematyti.

Asmeninė Navalno daktarė Anastasija Vasiljeva, atskridusi į Omską kartu su Navalno žmona, teigė, kad Navalną norima perkelti į specialų nuodų kontrolės centrą Europoje. Gydytojai prieštaravo šiam perkėlimui dėl nestabilios politiko būklės. K. Jarmiš teigė, kad toks sprendimas buvo tiesiogiai nustatytas Kremliaus ir tai reiškia tiesioginį pavojų Navalno gyvybei.

Tačiau Berlyno fondas „Cinema for Peace“ sutelkė pajėgas ir nusiuntė lėktuvą į Omską tam, kad paimtų Navalną ir atskraidintų jį į Berlyną. Pagal skrydžių sekimo informaciją, lėktuvas Omske turi nusileisti penktadienio rytą.

Lietuvos Užsienio Reikalų ministras Linas Linkevičius, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas bei Vokietijos kanclerė Angela Merkel viešai išreiškė savo susirūpinimą bei paramą.

Tai ne pirmas toks nutikimas. Navalnas jau ilgą laiką yra vienas griežčiausių Prezidento Vladimiro Putino ir Kremliaus kritikų. Sudėliojęs didelį kiekį opozicijos kandidatų visoje Rusijoje, jis stengiasi leisti juos į regioninius rinkimus, taip priešindamasis Vieningąjai Rusijai, kurią dar vadina nusikaltėlių ir vagių partija. Kaip ir daugelį kitų opozicijos politikų Rusijoje, prie Navalno daug kartų priekabiavo grupės, palaikančios Kremlių. Trumpam sulaikytas jis buvo 2011 ir 2013 metais, o 2017-aisiais, buvo užpultas kelių vyrų, kurie metė antiseptiką jam į akį, ir taip ją pažeidė. Praėjusių metų rugpjūčio mėnesį jis buvo paguldytas į Maskvos ligoninę, bet dėl gydytojų patvirtinimo, kad tai buvo tik stipri alergija, jis buvo paleistas atgal į kalėjimą, kur atliko bausmę dėl neautorizuotų protestų sušaukimo. Maskvos Tyrimų Komitetui jis taipogi pateikė skundą dėl apnuodijimo.

Jei šis incidentas būtų patvirtintas kaip apnuodijimas, susidomėjimas anksčiau nukentėjusiais Putino kritikais vėl būtų įžiebtas. Daugelio žmonių istorijos vis dar nėra iki galo išaiškintos: Alexandro Litvinenko, mirusio nuo nunuodijimo, Didžiojoje Britanijoje, žurnalisto ir opozicijos aktyvisto Vladimiro Karo-Murzos, kuris šiuo metu yra gyvas, tačiau teigia buvęs dukart Rusijos apsaugos nunuodytas, ir kitų.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap