2020-09-20

Ar turi Europa planą Baltarusijai ir kodėl Lukašenka nepasitiki niekuo

Baltarusija – ne Europa, ji yra Europos pasienyje tarp Rusijos ir Europos. Tokius žodžius pasakė Eurokomisaras pramonei Thierry Breton ir sukėlė daugumos nuostabą. Jo padejėjas bandė paaiškinti, jog Eurokomisaras turi omeny ne geografiją, bet politiką. Visgi tai nepadėjo, skelbia BBC.

Tokie aukštų Europos Sąjungos pareigūnų pasisakymai reiškia, kad ES toliau laiko Baltarusiją Maskvos įtakos sfera. Nepaisant to fakto, jog po neteisėtų visomis prasmėmis rinkimų ir represijų Europos Sąjunga pasmerkė tokius Baltarusijos veiksmus ir įvedė tam tikras sankcijas Lukašenkai ir jo režimui, prie kurių panašu jau nuo 1990-ųjų pabaigos Lukašenka ir jo aplinka priprato ir kurias ES sušvelnina kiekvieną kartą, kai Baltarusijoje įvyksta bent menkiausi pokyčiai, vedantys demokratizacijos ir liberalizacijos keliu.

Galbūt šį kartą viskas bus kitaip? Ar turi ES veiksmų planą? Koks spaudimas bus daromas Lukašenkos atžvilgiu? Galbūt ES taps tarpininku tarp valdžios ir opozicijos kaip neramumų Ukrainoje laikais? Gal šį kartą viskas bus sprendžiama kartu su Maskva, aplenkiant Minską.

Therr’io Breton’o žodžiai apie Baltarusijos vietą nėra išimtis. Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis interviu ispanų dienraščiui El Pais pareiškė, kad baltarusai nesirenka tėčio ar mamos, jie tiesiog nori laisvės ir žmogaus teisių. Protestuose nėra Europos vėliavų ir ES tikrai nesiruošia paversti Baltarusijos antrąja Ukraina.

Mintį, jog protestai Baltarusijoje nėra geopolitiniai išreiškė ir pati Svetlana Tichanovskaja.

Baltarusijoje vyksta demokratinė revoliucija, kuri nėra nei prorusiška nei antirusiška. Taip pat ji nėra ir proeuropinė arba antieuropinė, pareiškė S.Tichanovskaja.

Tuo tarpu Maskva taip nemano. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas visa tai vadina nekaip kitaip kaip geopolitika ir kova už postsovietinę erdvę ir ragina ES nesikišti, kad nepasikartotų Ukrainos situacija.

Visus, kurie mano, jog tik tarpininkaujant užsienio valstybėms, įmanoma suvaldyti situaciją Baltarusijoje, raginu nepamiršti kaip mūsų Vakarų kolegos (ES ir JAV – Lietuvos diena) tarpininkavo 2014 metais neramumų Ukrainoje metu. Tada gerbiamieji ES atstovai tarpininkavo, pasiekė susitarimą ir visi puikiai žinom, kas iš viso to išėjo, pasakė S.Lavrovas.

ES sąjungai tarpininkaujant tuometinis Ukrainos Prezidentas Viktoras Janukovičius pasirašė susitarimą su opozicija ir sutarė, jog šalis grįš prie prezidentinės-parlamentinės valdymo formos, bus suformuota nauja Vyriausybė, kuri remsis visuomenės pasitikėjimu bei bus surengti nauji rinkimai.

Visgi toks susitarimas Maidanui nepatiko, nes susitarimas buvo pasirašytas po masinių protestų ir smurto panaudojimo prieš protestuojus, taip pat Janukovičiaus buvimas valstyvės vadovu, bet kokia kaina nebuvo priimtinas. Reikalauta Janukovičiaus atsistatydinimo ir imtasi aktyvių veiksmų.

Janukovičius buvo priverstas palikti Ukrainą ir vėliau ne vieną kartą kaltino ES ir JAV neįgyvendinus susitarimo sąlygų pavadindamas tokius veiksmus spąstais valdžiai.

Vis dėlto po to sekę Rusijos veiksmai Ukrainoje tapo tikru košmaru ES ir šių įvykių pasikartojimo Baltarusijoje bijoma dar labiau nei Lukašenkos buvimo Prezidentu.

Slovėnijos premjeras Janezas Janša interviu leidiniui Politico sako, kad ES jokiais būdais neturi leisti tiesiogiai įsikišti Rusijai į Baltarusijos krizę. Be to Europa turi sukurti tam tikrą ilgalaikę strategiją Baltarusijos atžvilgiu, padėti opozicijai, pasiekti, jog Baltarusijoje būtų surengti nepriklausomi ir demokratiniai rinkimai, tačiau visai tai neįmanoma be Aleksandro Lukašenkos, todėl būtina ES bet kokia kaina pradėti tiesiogines derybas su pačiu Baltarusijos lyderiu.

Lengva nebus

Baltarusijos politinio apžvalgininko Artiomo Šrajbmano vertinimu lengva tikrai nebus.

Lukašenka nepasitiki niekuo, juo labiau europiečiais. Jis mano, jog vienintelis jų tikslas yra nuverstį jį , todėl kalbos apie jokį ES tarpininkavimą ir būti negali, pareiškė ponas Šrajbmanas.

Apžvalgininko vertinimu Lukašenka ir Rusija nepasitiki, jis tik gąsdina oponentus Maskva. Jis bando šį vidinį konfliktą paverstiniu tarptautiniu ir tokiu būdu padaryti iš Baltarusijos kovos tarp Europos ir Rusijos areną.

Pagrindine krizės priežastimi Šrajbmanas vadina Baltarusijos prezidento norą turėti absoliučią valdžią ir jis jokiu būdu nenori, jog Baltarusija taptų Rusijos dalimi, kadangi tokiu atveju Lukašenka turės tik sąlyginį caro statusą ir jis tikrai nesitenkins nuo Maskvos valios priklausomo gubernatoriaus statusu.

Lukašenka sėkmingai laviravo tarsi ant dviejų valčių, nuolatos kalbėdamas apie bendrą valstybę su Rusija, tautų bendrystę, bet tai viso labo tik žodžiai, po kurių nebuvo atlikta jokių veiksmų, siekiant suartėti su Rusija. Kaip tik Lukašenka, bet kokia kaina siekė išsaugoti Baltarusijos suverenitetą ir savo absoliučią valdžią.

Buvęs Didžiosios Britanijos ambasadorius Baltarusijoje, Tarptautinio strateginių tyrimų instituto ekspertas Nigelas Gould-Daviesas Lukašenkos pozicijų silpnumą vadina lemiamu dabartinės Baltarusijos krizės veiksniu.

Kalbant apie Rusiją ir populiarumo tarp savo (Baltarusijos) gyventojų. Jis prarado bet kokią paramą, išskyrus teisėsaugos institucijas, net valstybės tarnautojai, buvę su juo anksčiau, jį paliko. Jie negali būti verčiami dirbti, jis prarado paramą ir niekada jos nesusigrąžins “, – sakė buvęs ambasadorius.

Jo nuomone, dėl šių aplinkybių sankcijos bus daug efektyvesnė priemonė nei anksčiau. Bet jos turi būti protingos.

Mes turime įvesti sankcijas ne po fakto, o pasakyti, kad jos bus įvestos iki tokios datos. Jei ir toliau darysi tai ir tai, tada tokią ir tokią dieną, tarkime, spalio 1 d., Sankcijos būdamas virš kreivės , – sako buvęs diplomatas, dalyvavęs ES lygio diskusijose apie sankcijas, kai buvo ambasadoriumi Baltarusijoje.

Tačiau, jo nuomone, svarbu ne tik sankcijos. Svarbu, ką ES pasiūlys elitui, Lukašenkos aplinkos žmonėms.

„Jei ES retorika atrodys taip: „ būsite nubausti, būsite patraukti atsakomybėn “, kažkas panašaus, tada jie turės paskatą laikytis Lukašenkos“, – pažymi Gould-Davisas.

Šia prasme jam buvo svarbus į Svetlanos Tichanovskajos kreipimasis į saugumo pareigūnus , kurie bus „priimti “ atgailos atveju ir „pereis į žmonių pusę“.

Aleksandro Lukašenkos ir jo sūnus Kolios apsirengimas karinėmis uniformomis, skrydis sraigtasparniu aplink Minską su komentarais apie bėgančias žiurkes ir prisipažinimas, meilėje saugumo pareigūnams – „jūs gražuoliai“ – ne tiek Lukašenkos noras parodyti save bebaimiu Rembo, kiek tapti savu saugumo pareigūnų tarpe.

„Vienintelis Aleksandro Lukašenkos saugumo garantas yra saugumo pajėgos. Maskva yra dėmesį atitraukiantis faktorius. Jis nėra pasirengęs pasikliauti Rusijos kariuomene ar visiška Rusijos parama šalies viduje. Jam to taip pat nereikia. Jam reikia, kad žmonės nusiramintų ir viskas grįžtų į normalią būseną“. – sako Artiomas Šrajbmanas.

Lukašenka, nors ir nepasiruošęs pasikliauti Rusijos parama šalyje, noriai suteikė jai tarpininko vaidmenį derybose su ES. „Nematau savo, kaip tarpininko, vaidmens nuo tada, kai Lukašenka atsisakė su manimi kalbėtis, dėl kurio gailiuosi“, – po to, kai Lukašenka atsisakė visų telefono skambučių, sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Lukašenka derybininku su ES pasirinko Vladimirą Putiną, kurio buvo paprašyta perduoti Merkel prašymą „nesikišti į šalies vidaus reikalus“. Tačiau pats Briuselis bijo staigių judesių, bijo pakartoti 2014 m.

ES pragmatizmas

Vienas iš ES diplomatų, norėdamas išlikti anonimišku interviu „Politico“, sako, kad „Prancūzijai ir Vokietijai, ir ne tik jiems, dabar nėra tinkamas laikas stoti į sunkią konfrontaciją su Rusija. Tačiau neturėtumėte to vadinti silpnybe – tai tiesiog pragmatizmas“.

Rusijos veiksnys tapo ne tik svarbiu, bet ir beveik lemtingu ES politikoje dėl įvykių Baltarusijoje.

Anot Borelio, atsakingo už ES užsienio politiką, Briuselis palaiko nuolatinius ryšius su Maskva: „Europos Vadovų Tarybos pirmininkas jau kalbėjosi su prezidentu Putinu ir ministru Lavrovu, kad būtų išvengta nesusipratimų ir kad iš Rusijos pusės nėra sprendimų, galinčių destabilizuoti situaciją“.

Pasak Nigelo Gouldo-Daviso, svarbus pats derybų faktas, tačiau reikia būti realistams ir blaiviai vertinti lūkesčius: „Merkel supranta situaciją, Rusiją ir Putiną geriau už nieką ir neturės jokių iliuzijų, išgyveno visą Ukrainos krizę su nuo pat pradžių, ir aš labai džiaugiuosi, kad ji yra šio proceso galva “.

Anot buvusio diplomato, derybose su Rusija būtina aiškiai suprasti Maskvos žaidimą. Jis mano, kad Rusija nėra suinteresuota išlaikyti status quo santykiuose su Baltarusija. Tačiau jis taip pat nemano, kad Rusija nori Baltarusiją paversti savo provincija.

„Gali būti susitarimų, pagal kuriuos Baltarusija formaliai liks nepriklausoma, tačiau praktinius, karinius ir saugumo klausimus koordinuos ir nustatys Rusija. Taigi Baltarusija taps Maskvos palydovu, kaip ir Rytų Europos šalys šaltojo karo metu“, – teigė britų ekspertas.

O tai reiškia, kad bet kokie Briuselio veiksmai bus vykdomi žvelgiant į Maskvą, o tai žymiai sumažina ES spaudimo Aleksandrui Lukašenkai galimybę priversti jį pradėti dialogą su opozicija ir rengti naujus rinkimus.

ES vėl gali veikti pagal savo įprastą modelį. Baltarusijos žurnalistė Marija Sadovskaya-Komlach apibūdina ES ir Baltarusijos santykius Lukašenkos laikais pagal formulę – „represijos, sankcijos, santykių atšilimas, sankcijų sušvelninimas“.

Ši formulė galioja daugiau nei dvidešimt metų. Po represijų ir klastojimų per rinkimus Baltarusijoje ES įveda sankcijas, kurios po to susilpnėja arba visai panaikinamos, bandydamos padaryti Baltarusiją Europa ta pačia politine prasme, apie kurią kalbėjo Thierry Breton.

Sankcijos paskutinį kartą buvo panaikintos po palyginti ramių (nors ir neatitinkančių tarptautinių standartų) prezidento rinkimų Baltarusijoje 2015 m. Jie vyko karo Rytų Ukrainoje fone, Lukašenkai nepripažinus Krymo aneksijos ir išlaisvinus politinius kalinius.

Bet kokie ankstesnės ES ir Lukašenkos bendravimo patirties palyginimai dabar netinkami: dabartiniai protestai yra daug didesnio masto nei buvo anksčiau ir jie yra nepalyginami.

ES reakcija taip pat neturi precedento, bent jau kalbant apie Lukašenkos nepripažinimą.

„Mes nepripažįstame Lukašenkos kaip teisėto prezidento. Kaip ir nepripažįstame Venesuelos prezidento Mikalojaus Maduro. Šiuo požiūriu Maduro ir Lukašenka yra visiškai vienodose padėtyse. Vis dėlto, patinka tai ar ne, jie kontroliuoja vyriausybę, ir mes turime su jais. reikalų “, – sakė ES užsienio politikos ir saugumo atstovas Josepas Borrela.

Tais atvejais, kai ES nesiims rimtų sankcijų, kad nepadarytų žalos paprastiems baltarusiams, asmeninių sankcijų, kaip tai buvo padaryta anksčiau, poveikis bus labai ribotas.

Kaip ir ES finansinė pagalba opozicijai. Po to, kai Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pažadėjo skirti 53 milijonus eurų Baltarusijos žmonėms, Aleksandras Lukašenka teigė, kad šie pinigai nepasieks opozicijos.

Ir visa tai kartu reiškia, kad ES veiksmai greičiausiai netaps lemiamu veiksniu sprendžiant Baltarusijos krizę.

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap