2021-12-05

Baltarusija jau nebebus tokia kokia ji buvo iki šiol: Tichanovskaja Lietuvoje

Sekmadienį vykę Baltarusijos Prezidento rinkimai ir oficiali A.Lukašenkos pergalė sukėlė didžiulę protestų ir nepasitenkinimų bangą. Gyventojai netiki rinkimų rezultatais, tuo tarpu nepriklausomi stebėtojai teigia, turintys svarių įrodymų, jog rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

Visas pasaulis mato, jog paskutinio Europos diktatoriaus diktatūra griūna kaip kortų namelis. Tūkstančiai gyventojų išėjo į Baltarusijos gatves ir jų nesustabdo nei kariuomenė nei policija nei ašarinės dujos nei garsinės granatos nei kitos riaušėms malšinti skirtos priemonės.

Baltarusijos gyventojai jau buvo pripratę prie to, kad Lukašenka yra nepakeičiamas lyderis ir rinkimai visada yra klastojami. Visgi panašu, jog tauta pabudo, žmonėms atsibodo autoritarinis valdymas, žmonės nori permainų.

Ekspertų vertinimu Lukašenka patyrė moralinį ir politinį bankrotą jau tada kai suėmė ir neleido dalyvauti rinkimuose savo trims konkurentams, kurie buvo potencialūs kandidatai užimti prezidento postą.

Tiek JAV, tiek Europos Sąjunga pasmerkė rinkimus ir paragino Baltarusiją surengti demokratiškus rinkimus, kurie parodytų tikrąją tautos valią.

Europa vėl turėtų Baltarusijai įvesti sankcijas, nepaisant to fakto, kad ji vėl taps labiau priklausoma nuo Rusijos.

Aleksandro Lukašenkos siekis Baltarusiją vesti vakarietišku keliu buvo viso labo itin puiki vaidyba. Jis trolino tiek Maskvą, tiek Briuselį vienu metu ir demokratijos apraiškos šalyje buvo viso labo kosmetinės, rašo FT.

Tačiau jei visgi Baltarusijos dabartinė valdžia bus nuversta Europa turės padėti šaliai surengti demokratinius rinkimus ir vesti ją demokratijos keliu, žinoma Rusijai tai nelabai patiks ir kaip Ukrainoje ji bet kokia kaina bandys tam sutrukdyti ir sieks išlaikyti savo įtaką šalyje.

Jau dabar nebėra jokių abejonių, kad Baltarusija jau nebebus tokia, kokia ji buvo iki šiol. Kaip matome Aleksandras Lukašenka prarado ketvirtį amžiaus kurtą savo kultą ir autoritetą.

Aišku išlieka klausimas, kokia bus naujoji Baltarusija. Yra du scenarijai.

Jei įvyks pirmas scenarijus po protestų ir demonstracijų ateis naujoji politinė era, senoji valdžia bus priversta trauktis ir jos vietą užims naujoji valdžia. Tačiau jei įvyks antras scenarijus šalyje liks ta pati valdžia, prasidės dar didesnės represijos, prasidės smurto ir represijų era.

Kaip teigia Times nejaugi mes tapsime liudininkais to kaip griūna paskutinė Europos diktatūra.

Tai tik laiko klausimas kada sugriūs autoritarinis Aleksandro Lukašenko valdymas, kadangi dabar šis valdymas atrodo kaip namas, kurio sienos su kiekviena diena tik vis labiau trūkinėja, teigia ekspertai.

Opozicija yra pasiruošusi kovoti iki galo ir reikalauja Lukašenkos atsistatydinimo. Viską pamatysime artimiausiu metu.

Taip pat pranešama, jog pagrindinė A.Lukašenkos konkurentė Svetlana Tichanovskaja yra Lietuvoje. Baimindamasi represijų jos atžvilgiu ji buvo priversta trauktis iš šalies. 

Pagrindiniai Baltarusijos Prezidento oponentai ir opozicijos rėmėjai šiuo metu yra arba sulaikyti arba pasitraukę iš šalies, taip su jais yra siekiama susidoroti.

Visgi pasaulio šalių lyderiai ragina A.Lukašenką nutraukti savo veiksmus nukreiptus prieš Baltarusijos gyventojus ir prašo vykdyti Tautos valią.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap