2020-09-20

Baltarusijoje vėl didžiuliai protestai ir masiniai suėmimai

Baltarusijos opozicija vėl surengė plataus masto protesto akciją Minsko centre, po kurios prasidėjo masiniai suėmimai ir smurto panaudojimas prieš protestuojančius. Rugsėjo 6 d., Sekmadienį, jau praėjo keturios savaitės nuo masinių protestų pradžios Baltarusijos sostinėje ir kituose šalies miestuose, skelbia BBC

Demonstrantai žygiavo per Minsko centrą su „Vienybės žygiu“. Akcijoje dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių.

„Tut.by“, „Nekhta“ ir kitos žiniasklaidos priemonės paskelbė vaizdo įrašus, kuriuose buvo parodyta, kaip po masinės akcijos civilių drabužiais vilkintys žmonės, užsidėję kaukes ir su lazdomis, sulaikinėjo ir mušė protestuotojus.

Taip pat teigiama, kad sulaikytųjų skaičius perkopė kelis šimtus; policija juos išsivežė jau po protestų. Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos atstovė Olga Chemodanova taip pat kalba apie „kelis šimtus“ sulaikytųjų. Žmogaus teisių centro „Viasna“ duomenimis, iš viso Minske buvo sulaikyta daugiau nei 160 žmonių.

Demonstracijos metu valdžia, kaip ir ankstesnėmis dienomis, miesto centre uždarė gatves ir uždarė metro stotis.

Daugelis liudininkų sako, kad mobilusis internetas neveikė toje vietoje, kur vyko demonstracijos. Kaip ir vykdant ankstesnes demonstracijas, Baltarusijos įmonė A1 (mobiliojo ryšio operatorius ir paslaugų teikėjas) paskelbė, kad interneto pralaidumas yra ribojamas „pagal įgaliotų valstybės institucijų įsakymą“.

Minsko gatvėse – vandens patrankos ir karinė technika. Miesto centre žmonės su kamufliažinėmis uniformomis stojo saugoti ir ginti vyriausybės pastatą ir paminklą „Minskas – herojų miestas“. Juos supa spygliuota viela. Ir būtent į šią vietą patraukė protestuotojai.

Kaip ir ankstesnėmis dienomis, protestuotojai priėjo prie Nepriklausomybės rūmų, kur paprastai dirba Aleksandras Lukašenka. Prie rūmų išsirikiavo didžiulės apsaugos pajėgos, tarp įrangos matomos vandens patrankos.

Žmonės keletą valandų stovėjo prie Nepriklausomybės rūmų. Vienas protestuotojų bandė užrašyti šūkį ant specialiųjų pajėgų apsauginių skydų, atsakydama į tai, policija panaudojo dujas.

Maždaug 16:00 vietos laiku pradėjo smarkiai lyti, kai kurie žmonės išsiskirstė, kai kurie iki vakaro toliau stovėjo priešais rūmų sargybą. Išvykusieji ant aplink rūmus apjuostos spygliuotos vielos paliko gėles.

Protestuotojų grupės susirinko savo rajonuose ir iš ten ėjo į miesto centrą. Policija bandė neleisti jiems susirinkti. Kaip praneša „TUT.by“, keliose aikštėse ir gatvėse pakeliui į miesto centrą policija užstojo kelią įprotestuotojams ir bandė juos užblokuoti.

Portalas „TUT.by“, naudodamas specialią programą suskaičiavo, jog rugsėjo 6 dieną protesto akcijose dalyvavo apie 100 tūkstančių žmonių.

Panašios akcijos vyksta ir kituose Baltarusijos miestuose – Breste, Gomelyje, Mogiliove, Molodečne, Baranovičiuose.

Gardine, kaip pranešė „Nexta“, policija taip pat užblokavo kelią protestuotojams ir, galbūt, panaudojo prieš juos ašarines dujas. „Telegram“ kanale paskelbtame vaizdo įraše matyti kaip žmonės kosėja, dengia veidus; pasigirsta šūksniai: „Dujos!“

Kol kas nėra tikslių duomenų apie suimtų asmenų skaičių, tačiau Telegram kanaluose ir Baltarusijos interneto svetainėse, informuojančiose apie protestus, rašoma, kad jie matė žmones, nuvedamus į policijos automobilius. Nuo rugpjūčio 9 dienos protestai Baltarusijoje vyksta kiekvieną dieną.

Prezidento rinkimai Baltarusijoje vyko rugpjūčio 9 d. Tą pačią dieną prasidėjo protestai prieš jų rezultatus: dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko daugiau nei 80% balsų, jo pagrindinė oponentė Svetlana Tichanovskaja – apie 10%.

Protestų metu Baltarusijoje iš viso sulaikyti šimtai žmonių, mažiausiai trys buvo nužudyti, apie 60 laikomi dingusiais be žinios. Buvo pradėtos baudžiamosios bylos.

Tichanovskaja buvo priversta išvykti į Lietuvą. Rinkimų rezultatus pripažino Rusija ir kelios kitos buvusios SSRS šalys. Europoje rezultatai nėra pripažįstami, Baltijos šalys paskelbė sankcijas Lukašenkai ir dar trisdešimčiai žmonių iš jo aplinkos.

 

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap