2021-10-28

Be mokyklos negerai: vaikai tapo nervingais

15-metė Gabrielė (Vardas pakeistas) išgyvena depresiją po daugiau nei keliolika savaičių trunkančio karantino. Anksčiau mergina beveik kasdien bendraudavo su mokyklos draugais. Dabar, mergina ištisas dienas leisdama namuose, jaučiasi it uždaryta narve.

Tėvų teigimu mergina ištisas dienas leidžia savo kambaryje ir nori kuo greičiau grįžti į mokyklą bei pamatyti savo mokyklos draugus. Visgi ši situacija nėra unikali.

Ekspertų teigimu nuolatinis buvimas namuose ir bendravimo su bendraamžiais nebuvimas itin negatyviai veikia vaikų ir paauglių psichinę būklę.

Koronaviruso pandemijos pradžioje vaikų organizacijos UNICEF atliktos apklausos metu paaiškėjo, kad vaikai labiausiai bijo užsikrėsti ir numirti nuo viruso bei būti atskirti nuo tėvų.

Pirmąsias savaites vaikams labai patiko, kad nereikia eiti į mokyklą. Visgi ilgainiui vaikų nuotaikas pakeitė nerimas ir baimė dėl ateities.

UNICEF duomenimis visame pasaulyje 1,6 milijardo vaikų 145 pasaulio šalyse dėl karantino neeina į mokyklas. Tačiau ugdymo procesas nesustojo ir dauguma mokinių perėjo prie namų mokymo internetu. Mokytojai išbandė daugybę naujų vaikų mokymo būdų: užduočių atlikimas per specialas programas, online pamokos, bendravimas su mokiniais per bendravimo programas (Zoom, messenger, teams ir kt.)

Deja gyvas bendravimas kol kas yra apribotas ir mokytojų teigimu joks nuotolinis mokymas neatstos pamokų klasėse ir gyvo bendravimo su mokiniais.

Mokykloje vaikai jaučiasi saugūs, jie žino, kad atėjo čia mokytis. Tuo tarpu namuose itin krenta vaikų mokymosi efektyvumas ir prastėja rezultatai, nes namai yra namai, namuose vaikai neturi noro ir motyvacijos mokytis, kadangi namai visada asocijuojasi su poilsiu ir laiku su šeima, – pasakoja viena iš kalbintų mokytojų.

Švietimo sistema susidūrė su didžiuliu iššūkiu suderinti saugumą su vaikų emocine ir psichine būkle.

Darželiai atvėrė duris

Vaikai jau pradėjo lankyti vaikų darželius, tačiau darželiuose įsigaliojo naujos taisyklės.

Nuo šiol darželiuose vaikai privalo dažnai plauti rankas, eiti į tualetą po vieną. Kiekviena darželio grupė neturi turėti jokio kontakto su kitomis grupėmis.

Vaikams sunku suprasti, kodėl jie negali bendrauti su kitų grupių vaikais. Vaikų emocinė būklė dėl to yra prasta.

Atstumo išlaikymas vaikams yra sunkiai suprantamas dalykas. Tik taikant griežtus kontrolės veiksmus vaikus galima atgrasyti nuo artimo kontakto su kitais žmonėmis, – teigia vaikų psichologai.

Mokyklų atidarymas staiga gali suduoti smūgį vaikams

Vaikų psichologų ir ekspertų teigimu mokyklų atidarymas turėtų įvykti palaipsniui. Reikėtų pradėti nuo dalinio mokymosi mokykloje, kai kelias dienas per savaitę vaikai mokosi mokykloje ir kelias dienas iš namų. Vėliau palaipsniui galima pereiti prie iki karantino buvusio mokymosi mokykloje kiekvieną darbo dieną.

Staigus mokyklų atidarymas gali itin stipriai paveikti mokinių psichiką, kadangi jie vis dar jaučia nerimą ir baimę dėl ateities, taip pat puikiai supranta, kad virusas niekur nedingo ir visada yra grėsmė užsikrėsti.

Todėl pagrindinis pedagogų tikslas yra palaikyti gerą vaikų emocinę būklę ir padėti vaikams susitvarkyti su neigiamomis emocijomis, vaikams sugrįžus į mokyklas.

Visgi kelių kalbintų mokinių teigimu pedagogai, tiesiog atidirba savo darbo valandas ir jiems nelabai rūpi mokinių emocinė būklė. O šiuo sudėtingu laikotarpiu nuotolinių pamokų skaičius yra daug mažesnis nei buvo mokykloje ir užduočių mokytojai užduoda mažiau. Tokiu būdu mokinių nuomone mokytojai karantino metu daugiau užsiima savo asmeniniais reikalais nei vaikų mokymu.

Taip pat itin svarbu yra mažinti vaikų darbo krūvį, ypač pirmaisiais mėnesiais sugrįžus į mokyklas. Kai kurių ekspertų nuomone vaikams gali prireikti net visų ateinančių mokslo metų, kad sugrįžti į iki karantino buvusį gyvenimo ir mokymosi ritmą.

Be to reikėtų nepamiršti, kad šiame procese yra itin svarbus tėvų vaidmuo. Tėvai turėtų pagirti ir padrąsinti savo vaikus. Visa tai yra itin svarbu tam, kad vaikai jaustųsi saugūs ir tikėtų savimi.

Mums svarbi jūsų nuomonė. Pasidalinkite komentaruose savo patirtimi dėl nuotolinio mokymosi ir ką jūs manote apie vaikų būklę.

 

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap