2021-04-20

D.Trumpas: Jeruzalė Izraelio ir Palestinos sostinė. Ką tai reiškia?

Izraelio premjeras Benjamin Netanyahu ir JAV Prezidentas Donaldas Trumpas

 

JAV Prezidentas Donaldas Trumpas ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu parengė taikos planą artimiesiems rytams, kuris turėtų išspręsti per amžius besitęsiantį konfliktą. Ar pavyks visa tai įgyvendinti?

JAV Prezidentas Donaldas Trumpas pristatytame 80 puslapių plane siūlo kurti dvi naujas valstybes. Siekiant bendrų interesų jis siūlo Jeruzalę pripažinti Izraelio sostine, o Rytų Jeruzalę naujosios Palestinos valstybės sostine. Taip būtų pasiektas kompromisas tarp šalių klausime dėl Jeruzalės.

Prezidentui dar nepaskelbus plano tūkstančiai protestuotojų išėjo į gatves prieštaraudami Donaldo Trumpo idėjoms.

Tuo tarpu JAV vadovo teigimu tai planas galintis išgelbėti tiek Izraelį, tiek Palestiną. Kaip vieną didžiausių pasiekimų šiame plane Izraelio premjeras įvardija vakarinės Jordano upės kranto priskyrimą Izraeliui. Vyriausybės vadovo teigimu tai yra strateginė ir istoriškai labai svarbi Izraeliui vieta (Šioje vietoje yra Biblijoje minimos šventos vietos).

Pagal planą Palestinos teritorija turėtų padidėti. Šiuo metu Palestinos teritorija susideda iš dviejų dalių, tačiau sukūrus valstybę turėtų tapti vienu dariniu.

Taip pat Palestina turėtų atsisakyti bet kokių karinių veiksmų prieš Izraelį, nutraukti visas teroristines atakas ir mainais už tai JAV žada finansinę pagalbą kuriant naują valstybę.

Šiuo planu itin džiaugiasi žydai, kurie tiki, jog išsipildys Biblijos pranašystė ir jie pagaliau sukurs savo valstybę, kuri taps laisva, nepriklausoma, nedaloma, šalyje neliks musulmonų.

Svarbiausia kaip pabrėžė abiejų valstybių vadovai šiame plane yra aktyvus Palestinos vaidmuo kuriant naują valstybę ir galutinai atsiribojant nuo Izraelio.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap