2021-10-15

Elonas Muskas pristatė pasauliui kiaulę su smegenyse implantuotu čipu: viliasi, jog bus įmanoma ir žmonėms

Amerikiečių verslininkas Elonas Muskas penktadienį parodė pasauliui kiaulytę kurioa smegenyse buvo implantuotas mikroprocesorius, skelbia BBC.

Per tiesioginę internetinę transliaciją vaizduodamas kiaulytę Gertrūdą, Muskas palygino jai implantuotą 23×8 mm mikroschemą su „Fitbit“ įtaisu „kuris yra jūsų galvoje ir jungiasi su smegenimis mažais laidais“.

Eksperimento metu Gertrūda uostė įvairius daiktus, o jos smegenų signalai buvo siunčiami į mikroprocesorių ir buvo rodomi svečiams pateiktame grafike.

Šio projekto, kurį kuria kompanija „Mask Neuralink“, tikslas yra sukurti belaidę smegenų ir kompiuterio sąsają, kuri ateity padėtų gydyti neurologines ligas, tokias kaip Alzheimerio liga, silpnaprotystė, susidorotų su nemiga ir suteiktų galimybę paralyžiuotiems žmonėms protu valdyti kompiuterį. …

Teigiama, kad galutinis šių eksperimentų tikslas yra sujungti dirbtinio intelekto ir žmogaus smegenų galimybes.

Muskas savo penktadienio kalbą pavadino „trijų paršelių demonstracija“, sakydamas, kad visų trijų smegenyse, naudojant vietinę nejautrą, naudojant chirurginį robotą, buvo įdėta po du mažus implantus.

Šiems implantams nereikia jokio išorinio šaltinio prie ausies, kaip buvo ankstesnio prototipo atveju, kurį „Neuralink“ parodė 2019 m. Liepos mėn.

Be to, tai yra grįžtama operacija, nes bet kuriuo metu galima pašalinti implantus.

Kaip demonstraciją, Muskas pristatė kitą kiaulę Dorothy, kuriai, anot jo, anksčiau buvo įdiegta panaši mikroschema, tačiau vėliau ji buvo pašalinta be jokio akivaizdaus poveikio sveikatai.

„Dorothy rodo tai, kad į vidų galite įdėti„ Neuralink “lustą, tada jį išimti ir būti sveikas ir laimingas, visiškai nesiskiriantis nuo kitų įprastų paršelių“, – sakė verslininkas.

Aš galėjau įsidiegti sau šį Neuralink ir net nenumanytumė, kad aš jį turiu. Gal taip ir yra, – sakė Muskas.

Konkrečių mokslinių skaičiavimų apie šiuos eksperimentus jis nepateikė. Tačiau vienas iš šiame projekte dalyvavusių mokslininkų pristatymo metu teigė, kad ši smegenyse implantuota mikroschema geriau perskaitys smegenų elektrinio aktyvumo bangas ir atitinkamai geriau supras neurologinių ligų pobūdį.

Tuo tarpu nemažai mokslininkų pastebėjo didžiulį šuolį į priekį, kalbant apie mikroschemos dydį, suderinamumą, perkeliamumą ir nuotolinio valdymo galimybes, palyginti su praėjusią liepą pristatytu prototipu.

Tuo pačiu metu Elono Musko įmonės sukurtos idėjos nėra naujos.

Jau keletą dešimtmečių pacientams, turintiems visišką klausos sutrikimą ar Parkinsono ligą, taip pat tiems, kurie po stuburo traumos prarado galimybę kontroliuoti pagrindines kūno funkcijas, implantuojami maži prietaisai, kurie stimuliuoja galūnes ir tam tikras smegenų sritis.

Kiek realūs yra Musko ketinimai

2017 m. San Franciske įkurta „Neuralink“ renka didelę specialistų komandą , apie tai Muskas paskelbė tviteryje liepos mėnesį. Muskas taip pat perspėjo, kad penktadienį bus surengta naujų kompanijos pasiekimų demonstracija, apie tai irgi buvo daugybė tweet’ų.

„Neuralink“ nuo praėjusių metų išbandė smegenų ir kompiuterio sąsają kaip dalį ambicingo Musko plano suteikti žmonėms daugiau nei paprastam žmogui gabumų.

Pirmiausia tai turėtų leisti pacientams, turintiems motorikos ir kalbos problemų, valdyti kompiuterį ir išmanųjį telefoną minties jėga. Žvelgiant iš perspektyvos, tai sukelia tai, ką Muskas vadina „perpratimo era“.

Jo teigimu, žmogaus protas turi susilieti su dirbtiniu intelektu, be kita ko, siekiant ateityje užkirsti kelią situacijai, kai pastarasis taps galingesnis už žmogų ir jį sunaikins.

Įrenginys, prie kurio kompanija dirba, yra nedidelė mikroschema, kurioje yra daugiau nei 3000 miniatiūrinių elektrodų, pritvirtintų prie judančių gijų, plonesnių nei žmogaus plaukai.

Kiekvienas iš jų sugeba nuskaityti informaciją iš tūkstančių smegenų neuronų.

Prieš kiek daugiau nei metus bendrovė paskelbė sėkmingai išbandžiusi mikroschemą implantuotą beždžionėje, kuri minties pagalba valdė kompiuterį.

Jie taip pat sukūrė „neurochirurginį robotą“, galintį per minutę į smegenis įšvirkšti 192 elektrodus, praneša bendrovė.

„„ Neuralink “turi daug išteklių ir, svarbiausia, mokslininkų, inžinierių ir gydytojų komanda sutelkė dėmesį į vieną tikslą, o tai suteikia jiems didelę sėkmės tikimybę. Tačiau medicinos technologijų kūrimas yra ilgas verslas, o saugumas turi būti visų pirma, taigi įtariu, kad procesas užtruks ilgiau, nei jie žada “, – sako Jennifer Collinger, kineziterapijos ir reabilitacijos profesorė iš Pitsburgo universiteto.

Ari Benjaminas iš Pensilvanijos valstijos universiteto BBC sakė, kad neįtikėtinas smegenų sudėtingumas gali būti naujos technologijos kliūtis.

Išmokę priimti informaciją, jie turės ją iššifruoti. Ir čia jie gali patekti į mūsų pagrindinio nežinojimo, kaip veikia smegenys, barjerą, neatsižvelgiant į neuronų, iš kurių jie įrašo, skaičių. Sunku interpretuoti tikslų nustatymą ir motorines komandas, nesuprantant nervinio kodo, per kurį jie perduodami “, – sakė jis.

Musko „SpaceX“ ir „Tesla“ sužadino žmonių vaizduotę savo naujovėmis, susijusiomis su kelionėmis į kosmosą ir elektriniu transportu.

Tačiau verslininkas taip pat žinomas dėl savo įpročio drąsiai kalbėti apie projektus, kuriuos galų gale įgyvendinti yra sunkiau nei reklamuoti.


 

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap