2021-10-16

Federico Fellini paroda atkeliauja į Vilnių: kino genijus švenčia šimtmetį

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje liepos 30 – rugsėjo 20 d. veiks paroda „Federico Fellini. Šimtmetis!“, kuri skiriama vienam iš įtakingiausių XX a. kino kūrėjų, pelniusių pasaulinį žiūrovų pripažinimą – F. Fellini šimtosioms gimimo metinėms.

2020 – ieji – italų kino genijaus Federico Fellini metai. Visame pasaulyje nuvilnijo renginių banga įprasminanti ir primenanti didžiojo kino režisieriaus kūrybinį palikimą. Tarp tų renginių – kartu su Romos agentūros COR darbuotojais ruošta, F. Fellini kolegų, bendraminčių ir bičiulių parengta, po Europą keliaujanti paroda.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus bei Italijos kultūros institutas Vilniuje pasistengė, kad ši tarptautinė paroda atkeliautų į mūsų sostinę, suteiktų žmonėms galimybę susitikti su neprilygstamais F. Fellini darbais.

F. Fellini – talentinga ir visapusiška asmenybė: karikatūristas, scenaristas, žurnalistas, kino režisierius – savo darbais žavėjęs ir tebežavintis tūkstančius kino gerbėjų. Jo filmai – tai tauriausius žmogaus klodus pažadinusios juostos „Kelias“ (1954), „Kabirijos naktys“ (1957); aklą religinį fanatizmą pajuokiantis ir bohemos gyvenimą apnuoginantis „Saldus gyvenimas“ (1960); autobiografiniai „Amarkordas“ (1973),„8½“ (1960), farso elementais žaižaruojančios komedijos ir dramos „Ir laivas plaukia“ (1983), „Mėnulio balsas“ (1990), kiti kritikų išliaupsinti, įsimintini darbai. F. Fellini gavęs ketris „Oskarus“, taip pat pelnęs tarptautinių prestižinių Kanų, Venecijos, Maskvos kino festivalių apdovanojimus, jam suteikta David di Donatello premija. O 1993 – iaisiais F. Fellini Los Andžele įteiktas penktasis  „Oskaras“ už viso gyvenimo darbą.

Italų atvežama įspūdinga paroda; jai skirtos net šešios muziejaus salės. Salėse bus galima pamatyti įvairių su F. Fellini kūryba susijusių daiktų: fotografijų, užfiksavusių legendinio režisiriaus gyvenimo bei kūrybos momentus, aksesuarai ir kostiumai, filmų plakatai, scenografijos detalės.

Viena parodos dalis skiriama ir neeilinei režisieriaus mūzai – talentingai aktorei, žmonai Džuljetai Mazinai. Parodoje atsiskleis ir F. Fellini – karikatūristo, piešėjo talentas. Taip pat patrauks parodos rengėjų sukurti video siužetai.

F. Fellini filmai padarė nemažą įtaką sovietmečio stagnacijos prislopintam Lietuvos gyvenimui. Režisieriaus filmai, net „iškarpyti“ cenzorių, veikdavo lyg gryno oro gurkšnis, pažadinantis užgniaužtus tikėjimo, vilties ir gėrio jausmus. F. Fellini buvo suprantamas tiek sostinės rafinuotiems žiūrovams, tiek provincijos miestelių kultūros centrų lankytojams.

Mūsų publikai pasisekė, kad sovietmečiu aktyviai reiškėsi žymūs Lietuvos kino kritikai Skirmantas Valiulis, Saulius Macaitis, Izolda Keidošiūtė, Linas Vildžiūnas. Jie savo išradingomis publikacijomis ir recenzijomis, laidomis padėjo sovietinės cenzūros gniuždomai auditorijai suvokti ir atrasti humanistinį F. Fellini kūrybinį pasaulį.

Tad muziejus, antrindamas italams, prisijungdamas prie visuotinio jubiliejaus, pristato lietuvių kūrėjų impresijas F. Fellini tema, sovietmečiu veikusio „kinoprokato“ leidinius, dokumentus, kino kritikų tekstus ir kt. Taip pat kviečiama pasidžiaugti F. Fellini atmosfera šiandienos lietuvių menininkų kūryboje ir gyvenime. Rugsėjo trečiadieniais vyks renginiai skirti ne tik F. Fellini, bet ir jo bendražygiui režisieriui Nino Rotai bei jo kūrybai. Ši paroda leidžia pajusti, jog legendinio režisieriaus sukaktis yra ir Lietuvos žmonių šventė.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap