2021-09-22

Fiktyvūs egzaminai kainavo brangiai: skirtos didžiulės baudos, vienam asmeniui laisvės atėmimo bausmė

Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą bylą dėl sudarytų galimybių užsieniečiams fiktyviai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, nuosprendžiu kaltais dėl prekybos poveikiu pripažino šešis asmenis. Buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė A. M. taip pat pripažinta kalta dėl kyšininkavimo, o jai kyšį davusi J. P. – ir dėl papirkimo.

Teismas buvusiai Komisijos pirmininkei A. M. skyrė 50 tūkst. eurų baudą, iš jos konfiskuoti ir kaip kyšis gauti 900 eurų, J. P. skirta 40 tūkst. eurų bauda. Anksčiau ne kartą teistam A. G., žadėjusiam paveikti teisėsaugos pareigūnus, kad būtų nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl Komisijos pirmininkės veiksmų, teismas skyrė 3 metų realią laisvės atėmimo bausmę (subendrinus anksčiau skirtą nuosprendį, skirta galutinė 7 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė), iš jo konfiskuota 3,5 tūkst. eurų. Trims užsienio piliečiams, siekusiems fiktyviai gauti išlaikytų egzaminų pažymėjimus, kurių reikia teikiant prašymus dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje, skirtos baudos nuo 5 tūkst. iki 12,5 tūkst. eurų. Iš viso šioje byloje skirta daugiau kaip 115 tūkst. eurų baudų.

Bylos duomenimis, buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė per tarpininkus sudarė galimybę užsieniečiams neteisėtai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, reikalingus norint gauti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje. Teismas konstatavo, jog už neteisėtą atlygį užsienio piliečiams buvo sudarytos sąlygos fiktyviai, faktiškai nelaikant, išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus – jų rezultatus vertinti teigiamai bei gauti šių egzaminų išlaikymo pažymėjimus, reikalingus teikiant prašymus Migracijos departamentui dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko STT Vilniaus valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo, kaltinamąjį aktą surašė ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. Šis ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu (VSD).

Share via
Copy link
Powered by Social Snap