2022-05-13

Gripas siaučia, o vakcinos – stalčiuje: ministerija svarsto, kad teks susimokėti

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) svarsto vakcinomis nuo gripo šiemet leisti nemokamai pasiskiepyti visiems gyventojams, o ne tik rizikos grupėms priklausantiems žmonėms.

Tokį prašymą prieš kurį laiką ministerijai pateikė Vilniaus Šeškinės ir Karoliniškių poliklinikos, nespėjančios sunaudoti visų už valstybės lėšas pirktų vakcinų.

„Situacija vertinama, sprendimo šiuo klausimu kol kas nėra“, – BNS nurodė ministerija.

Šiuo metu iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų įsigyta vakcina nemokamai skiepijami 65 metų ir vyresni žmonės, nėščiosios, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai, sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis ligomis, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Neišnaudotos vakcinos

Kaip BNS sakė Vilniaus Šeškinės poliklinikos direktorės pavaduotoja gydymui Ingrida Savickienė, įprastai šiuo metų laiku visos vakcinos būna sunaudotos, tačiau dabar gydymo įstaiga jų dar turi kelis šimtus.

„Kviečiame rizikos grupių pacientus ir skiepijame, tačiau paprašėme ministerijos leisti skiepyti visus pacientus“, – kalbėjo I. Savickienė.

Pasak jos, dėl koronaviruso pandemijos nuo gripo besiskiepijančių žmonių skaičius pastaruoju metu yra „šiek tiek mažesnis“.

„Iš dalies tai susiję su tuo, kad dalis žmonių dirba nuotoliniu būdu, bendrauja mažiau ir galvoja, kad nereikia skiepytis, nes maža tikimybė apsikrėsti“, – sakė Šeškinės poliklinikos atstovė.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) BNS nurodė kad šį gripo sezoną į gydymo įstaigas  pristatytos 224 tūkst. 862 vakcinos dozės. Tam išleista beveik 2 mln. eurų.

„Kiek vakcinų jau yra sunaudota, duomenys dar skaičiuojami, o apie likučius kalbėti dar anksti“, – rašoma VLK komentare.

Besitęsiantis gripo sezonas

Ligonių kasos teigimu, sezoninio gripo sergamumo pakilimai įprastai stebimi sausio ir vasario mėnesiais, taip pat sergama ir pavasarį, todėl „nuo gripo pasiskiepyti dar galima ir yra prasminga“.

Pasibaigus vakcinų galiojimui, jos utilizuojamos, nes kitų metų sezonui jau būna nebetinkamos.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, gripo sezonas įprastai Lietuvoje prasideda spalį ir trunka iki gegužės.

 „Šis gripo sezonas yra labiau panašus į tą, kokį jį stebėjome iki COVID-19 pandemijos – nuo sausio pradžios matome augimo tendencijas“, – BNS sakė NVSC atstovė Justina Petravičienė.

Pasak jos, pernai teigiamos įtakos davė karantinas – sumažėjus žmonių aktyvumui, dėl gripo ligoninėse nesigydė nė vienas asmuo.

„Šiemet vien praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo ligoninėse gulėjo devyni asmenys“, – sakė J. Petravičienė.

NVSC atstovės teigimu, vakcina nuo gripo rekomenduojama viso gripo sezono metu, tačiau galutinį sprendimą siūloma priimti pasitarus su šeimos gydytoju.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Share via
Copy link
Powered by Social Snap