2021-08-01

Išaiškintas narkotikų platinimo ir telefoninių sukčių tinklas Marijampolės pataisos namuose

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas) Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai išaiškino narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo bei telefoninių sukčių tinklą Marijampolės pataisos namuose. Dėl šių įvykių pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Vykdydami plataus masto tyrimą dėl narkotinių medžiagų patekimo į Marijampolės pataisos namus bei dėl nuteistųjų iš tų pačių pataisos namų vykdomų sukčiavimų, atlikę kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo veiksmus, pareigūnai atskleidė ir užkardė šias nusikalstamas veikas.

Tyrimo metu nustatyti nuteistieji, atliekantys laisvės atėmimo bausmę Marijampolės pataisos namuose, kurie užsiima narkotinių ir psichotropinių medžiagų įgijimu ir platinimu tarp nuteistųjų. Minėtiems nuteistiesiems įsigyti narkotinių ir psichotropinių medžiagas galimai padėjo laisvėje esantys bendrininkai. Spalio 20 d. Jonavos mieste sulaikytas asmuo, įtariamas prisidėjęs prie neteisėto narkotinių ir psichotropinių medžiagų patekimo į laisvės atėmimo vietų įstaigą. Asmens gyvenamosiose patalpose atliktos kratos, jam skirtos kardomosios priemonės. 

Dėl šių įvykių pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 260 str. „Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu“ 1 dalį. Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūra.

Dėl Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekančių nuteistųjų vykdomų sukčiavimų Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai spalio 15 d. užkardė nusikalstamą veiką ir pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 182 str. „Sukčiavimas“ 1 d. Nustatyta, kad sukčiaujantys asmenys dėjo skelbimus internetiniame tinklapyje apie parduodamą transporto priemonę, nurodydami kur kas pigesnę kainą, nei transporto priemonės rinkos kaina, o savininkas neva išvykęs ir už parduodamą transporto priemonę prašo pervesti pradinį įnašą. Užkardžius nusikalstamą veiką, dviem nukentėjusiems asmenims grąžinti pinigai.

Taip pat išaiškintas dar vienas Marijampolės pataisos namuose bausmę atliekantis nuteistasis, kuris organizavo ir vykdė telefoninius sukčiavimus, t. y. skambino laisvėje esantiems asmenims, prisistatydavo įvairių institucijų (dažniausiai teisėsaugos) darbuotoju ir apgaulės būdu išviliodavo įvairias pinigų sumas. Spalio 20 d. Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato policijos pareigūnais, sulaikė asmenį, įtariamą pasisavinusį pinigus iš senyvo amžiaus moters.

Po laisvės atėmimo bausmę atliekančio nuteistojo skambučio, į Kauno rajone gyvenančios senyvo amžiaus moters butą užėjęs ir pareigūnu prisistatęs vyras pareiškė nukentėjusiajai, kad ji namuose laiko „padirbtus“ pinigus ir auksinius papuošalus, todėl reikia juos patikrinti. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 182 str. „Sukčiavimas“ 1 d. 2 000 eurų ir auksiniai papuošalai, kuriuos senolė atidavė sukčiui, grąžinti savininkei.

Kad nebūtumėte apgauti ir nenukentėtumėte nuo sukčių, patariame:

  • paprašyti „skambintojo“ paskambinti vėliau – raskite pasiteisinimą ir laimėkite laiko susivokti kas vyksta;
  • nepriimti jokių sprendimų vienam – paskambinkite giminaičiams, artimiesiems, nueikite pas kaimynus, paaiškinkite situaciją ir paprašykite pagalbos;
  • neatskleisti asmeninių duomenų – asmens kodo, elektroninės bankininkystės kodų ir kt. –  darbuotojai, pareigūnai, kiti tarnautojai telefonu neprašo pateikti asmeninių duomenų;
  • neapsigauti melagingu pranešimu apie laimėjimą – tai būdas išvilioti pinigus;
  • netikėti pažadais užsidirbti didelę pinigų sumą arba gauti pigesnę prekę –  pasiūlymas skamba labai viliojančiai, tačiau nepasitikėkite, nes tai greičiausiai bus sukčiai;
  • jei atsitiko taip, kad nepažįstamasis atėjo į namus ir prisistato, kokios nors įstaigos darbuotoju   paprašyti pateikti tai įrodančius dokumentus ir užsirašyti duomenis, tokius kaip vardas, pavardė, pažymėjimo numeris.

 

Sukčiai bando asmenis apgauti siekdami asmeninės, finansinės naudos. Taip pat vienas iš dažniausiai pasitaikančių sukčių bruožų – asmenų skubinimas atlikti veiksmus. Tuomet nespėjama pagalvoti apie informacijos tikrumą, vadovaujamasi emocijomis, o suvokimas, kad tapote sukčių auka, ateina kiek vėliau, paprastai, kai jau būna per vėlu.

Viešose vietose, vertingus daiktus laikykite vidinėse kišenėse, nepalikite rankinukų be priežiūros, venkite spūsčių ir žmonių susibūrimų bei būkite budrūs. Taip jūs sumažinsite tikimybę nukentėti tokiose situacijose.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap