2021-06-12

Ką daryti netekus darbo

Darbo netekimas – visad sukelia nežinomybę, o neretai ir baimę dėl ateities. Jei buvote netikėtai atleistas dėl etatų mažinimo, įmonė, kurioje dirbate bankrutavo, žemė gali imti slysti iš po kojų. Į vieną tekstą sudėjome svarbiausius atsakymus kilus klausimui, ką daryti netekus darbo.

Pasistenkite suvaldyti emocijas

Jei žinia apie darbo praradimą jus užklupo netikėtai, ji gali sukelti tikrą emocijų audrą: nuo liūdesio ir pykčio iki piktdžiugos ir nevaldomo juoko pro ašaras. Išgirdus netikėtas naujienas yra normalu, kad mus užplūsta emocijos, tačiau yra svarbu su jomis susitvarkyti ir laiku įjungti šaltą protą. Priimkite faktą, išlikite mandagus ir imkite žiūrėti į ateitį. Jei itin pergyvenate dėl susidariusios padėties, išliekite širdį artimam bičiuliui ar giminaičiui – kartais reikia tik galimybės išsakyti nuoskaudas ir gauti palaikymo tam, kad galėtumėte judėti pirmyn.

Apgalvokite savo finansinę padėtį

Kai pirmosios darbo netekties emocijos atslūgo, imkitės gal ne itin malonios, tačiau būtinos procedūros – finansinės situacijos apžvalgos. Įvertinkite, kiek turite pinigų einamojoje sąskaitoje, kiek turite prikaupę santaupų, kokios sumos sulauksite iš darbdavio. Taip pat įvertinkite ar šių pinigų užteks būtinosioms išlaidoms, finansiniams įsipareigojimams padengti. Jei turite finansinį draudimą dėl darbo netekimo – peržiūrėkite jo sąlygas. Iš naujo suformuokite mėnesio biudžetą remdamasis pasikeitusia situacija. Jei nebuvote pasiruošęs ir sukaupęs finansinės pagalvės, iš kurios galėtumėte išgyventi 3-6 mėnesius, apribokite išlaidas pramogoms, maistui, kelionėms, išvykoms. 

Kreipkitės į Užimtumo tarnybą arba užpildykite duomenis „Sodros“ puslapyje

Tuomet galėsite gauti nedarbo išmoką – ji užtikrins tam tikras pajamas net iki 9 mėnesių laikotarpį. Nedarbo išmoką galite gauti, jei:

  • buvote draudžiamas nedarbo socialiniu draudimu, t. y. dirbote ir jūs pats ar už jus buvo mokamos nedarbo socialinio draudimo įmokos;
  • registravotės Užimtumo tarnyboje;
  • Užimtumo tarnybos sprendimu jums suteiktas bedarbio statusas;
  • Užimtumo tarnyba nepasiūlė jums tinkamo darbo ar aktyvios darbo rinkos politikos priemonių;
  • per paskutinius 30 mėnesių iki įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos turite ne mažesnį kaip 12 mėnesių nedarbo draudimo stažą;
  • baigėte privalomąją pradinę karo tarnybą ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą arba esate paleisti iš nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos, kurios metu įgijote pirminį karinį parengtumą, ir įsiregistravote Užimtumo tarnyboje ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo paleidimo iš tarnybos.

Kiek pinigų gausite? 2020-ais metais nedarbo išmoką sudaro dvi dalys: pastovioji ir kintama. Pastovi nedarbo išmokos dalis lygi  141,25 eurai. Kintama mėnesinė išmokos dalis pagal mokėjimo mėnesius:

  • Pirmą–trečią nedarbo išmokos mokėjimo mėnesį –  38,79 proc. asmens vidutinių draudžiamųjų pajamų;
  • Ketvirtą–šeštą mėnesį –  31,03 proc. asmens vidutinių draudžiamųjų pajamų;
  • Septintą–devintą mėnesį –  23,27 proc. asmens vidutinių draudžiamųjų pajamų.

Atnaujinkite savo CV darbo paieškos portaluose bei „LinkedIn“ paskyroje

Galbūt darbovietėje įgijote sertifikatų, išklausėte mokymus, pagerinote užsienio kalbos žinias – ėmus ieškoti naujo darbo yra svarbu, kad šios žinios būtų matomos potencialiam darbdaviui. Taip pat apie tai, kad ieškote naujo darbo informuokite savo draugus, o klientams praneškite, kad su jais atsisveikinate. Asmeniniai kontaktai irgi puikus būdas sužinoti apie laisvas darbo vietas.

Užsiimkite aktyvia darbo paieška

Peržiūrėkite portalus, Užimtumo tarnybos skelbimus, socialinių tinklų grupes. Kiekvienai pozicijai pasiruoškite atskirą motyvacinį laišką iš kurio būtų matyti jūsų noras dirbti, kompetencija. Sudalyvaukite kiek įmanoma daugiau darbo pokalbių – tokiu būdu pajusite, kokia situacija rinkoje, patreniruosite savęs pristatymo ir viešojo kalbėjimo įgūdžius. Tai ypač aktualu, jei darbą keičiate po ilgesnio laikotarpio. Vertinkite savo ir darbo rinkos situaciją realiai – kandidatuokite ir į tas pozicijas, kur nesate idealus kandidatas. Keičiant darbą norisi sulaukti to paties ar net didesnio atlyginimo pasiūlymo, tačiau jei jūsų turima kvalifikacija nėra patraukli, verta apsvarstyti galimybę dirbti ir už mažesnį atlygį. Nebūtina sutikti su pirmu darbo pasiūlymu, tačiau, kaip ir minėjome 3 punkte, aiškiai įvertinkite savo finansinę padėtį, kad žinotumėte, kiek galite laukti. Be to rekomenduojame neišleisti visų saugumo pagalvės pinigų bei atsakingai naudoti gautas išmokas. Gali atrodyti, kad netekus darbo yra puikus metas atsipūsti, paatostogauti, tačiau tokio poilsio metu tampa sunkiau kontroliuoti išlaidas. 

Atsisakykite nebūtinų išlaidų

Jei gyvenate ne vienas, svarbu su visa šeima aptarti susidariusią padėti ir atskirti būtinąsias išlaidas bei norus. Kurį laiką susilaikykite nuo naujų rūbų ir batų pirkimo, nebūtinų maisto produktų (saldumynai, alkoholiniai gėrimai), žaislų. Gali tekti atsisakyti suplanuotų atostogų. Neskatiname visiškai atsisakyti malonių akimirkų, tačiau rekomenduojame jas organizuoti namuose, parkuose ar kitose nemokamose vietose. 

Apsvarstykite galimybę gauti papildomų pajamų

Darbo ieškote ne pirmą mėnesį? Pabandykite papildomų pinigų užsidirbti pardavę ar išnuomoję nereikalingus daiktus, drabužius ar susiradę trumpalaikį darbą.

Tikimės, kad šie patarimai padės geriau suvokti, ką daryti netekus darbo ir leis judėti pirmyn. Atminkite, kad darbo netekimas yra laikinas, tad visada verta žiūrėti į priekį. 

visada verta žiūrėti į priekį. 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap