2021-12-05

Kaune gyventojus stebi žmonių sekimu pagarsėjusios kinų kameros

 

Kol vairuotojų kantrybę bando vadinamieji trikojai greičio matuokliai, Kaune išdygo naujos vaizdo stebėjimo kameros, skirtos ne tik saugumui užtikrinti, bet ir fiksuojančios vairuotojų kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus. Vaizdo kameras pagamino Kinijos bendrovė „Hikvision“, apie kurią trečiadienį rašė LRT Tyrimų skyrius. Tokių kamerų atsisakyta JAV, įtariant, kad surinkta medžiaga gali pasinaudoti Kinijos žvalgyba.

Dar praėjusių metų rudenį bendrovė „Telia Lietuva“ su Kauno miesto savivaldybe pasirašė 700 tūkst. eurų sutartį įrengti vaizdo stebėjimo sistemai mieste, o jau šių metų pradžioje Kaune jos pradėtos montuoti. Tai portalui LRT.lt patvirtino Kauno miesto savivaldybė.

Praėjusių metų rudenį BNS skelbė, kad bus įrengta ne mažiau kaip 234 kameros 31 vietoje: stebimi bus mieste esantys tiltai, judrių gatvių sankryžos, kelios automagistralės A1 atkarpos, Kauno parkų ir paplūdimių viešosios erdvės.

„Kameros skirtos saugumui didinti viešosiose erdvėse, skatinti vairuotojus laikytis Kelių eismo taisyklių, policijos operatyviniam darbui palengvinti“, – pranešus apie naujųjų kamerų atsiradimą Kaune BNS sakė tuometinis savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Jurkevičius.

Galės atpažinti veidus

Teigiama, kad naujųjų kamerų galimybės itin plačios: sistema turės galės atpažinti veidus, suskaičiuoti konkrečioje vietoje esančius žmones, sekti judančius objektus. Kai kuriose vietose prie kamerų bus gali būti įrengti mikrofonai, identifikuosiantys stiprų garsą. Kauno pareigūnai mano, kad tokia sistema galės padėti greičiau išsiaiškinti nusikaltimus.

„Kameros bus naudojamos nusikaltimų prevencijai ir nusikaltimų išaiškinimui. Kamerų pagalba bus nustatomi asmenys, kurie galimai padarė nusikalstamą veiką, bus nustatomi jų automobiliai. Toks kamerų kiekis mums padės išaiškinti ženkliai daugiau nusikaltimų. Turime tokių pavyzdžių, kai Vilniuje buvo pasklidusi informacija apie mergaitės pagrobimą, todėl tikimės, kad šios kameros padės greičiau išaiškinti tokias situacijas“, – LRT.lt pasakojo Kauno apskr. VPK laikinai viršininko pareigas einantis Giedrius Klimavičius.

Fiksuos KET pažeidimus

Ten, kur bus įrengtos automobilio numerių atpažinimo sistemos, jos fiksuos visus pravažiuojančių automobilių numerius, identifikuos, iš kokios valstybės automobilis yra atvykęs, ir saugos informaciją duomenų bazėje.

„Kameros fiksuos automobilių įvažavimą į sankryžą degant draudžiamam šviesoforo signalui, taip pat ištisinių linijų kirtimą bei išvažiavimą į priešpriešinės krypties eismo juostą. Ateityje kameros bus naudojomas ir srautų stebėjimui, galimam eismo pertvarkymui“, – pasakojo G. Klimavičius.

Pareigūnas ramina, kad vaizdo kameros nefiksuos vairuotojų greičio.

„Šiomis kameromis greičio viršytojai tikrai nebus fiksuojami. Jos dar padės išsiaiškinti eismo įvykius ir nustatyti galimą avarijos kaltininką, taip pat pasišalinusius iš įvykio vietos asmenis“, – sakė pareigūnas.

Lietuvoje registruotus automobilius sistema automatiškai tikrins, ar jie yra apdrausti, ar galioja jų techninė apžiūra.

Taip pat numatyta galimybė sudaryti sąrašus automobilių numerių, kuriuos užfiksavus apie tai būtų įspėjami atsakingi asmenys.

Šiomis kameromis fiksuojamą vaizdą stebės Kauno apskrities policijos Patrulinės tarnybinės rinktinės budėtojai.

Kauną stebės kameros, kurių dėl saugumo atsisakė JAV

Kauną nusėjusias kameras pagamino Kinijos kompanija „Hikvision“, tokią informaciją LRT.lt patvirtino Kauno savivaldybės Centrinio viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėja Daiva Čeponienė. Šios kompanijos kameros puikuojasi Kinijos miestuose ir ne kartą buvo minimos, kaip renkančios informaciją apie vietos gyventojus, o surinktą informaciją galimai naudoja Kinijos žvalgyba.

Tačiau Kauno savivaldybės specialistai tikina, kad naujosios kameros įra apsaugotos nuo įsilaužimų.

„Jokių valstybei svarbių objektų ar paslapčių nebus filmuojama, be to, tai yra uždaro tinklo sistema, apsaugota nuo įsilaužimo. Paslaugos reikalingos siekiant užtikrinti saugumą mieste“, – LRT.lt komentavo D. Čeponienė.

Anot jos, konkurse dalyvavo ir kiti gamintojai, tačiau kinų kompanija pasiūlė tinkamiausią variantą Kauno miestui, todėl buvo priimtas sprendimas įsigyti „Hikvision“ kameras.

„Vertinant pasiūlymus buvo vertinama ne tik kaina, bet ir sistemos funkcionalumo kokybė (transporto priemonių valstybinių numerių klaidų kiekis ir vaizdo įrašo kokybė)“, – pasirinkimą argumentavo savivaldybės Centrinio viešųjų pirkimų ir koncesijų skyriaus vedėja.

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, Lietuvoje šios kameros naudojamos Lietuvos Vadovybės apsaugos, Migracijos, Policijos departamentuose, taip pat Valstybės sienos apsaugos ir Viešojo saugumo tarnybose bei valstybės įmonėje „Oro navigacija“.

Vašingtone įsikūrusios idėjų kalvės „The Heritage Foundation“ technologijų politikos vadovas Klonas Kitchenas (Klonas Kičenas) LRT sakė, kad JAV „Hikvision“ ir „Dahua“ kamerų atsisakė dėl kibernetinio saugumo spragų ir dėl to, kad jomis gali pasinaudoti Kinijos žvalgyba.

Kauno valdžios teigimu, kameros turėtų pradėti veikti vasario mėnesį.

 

Šaltinis: www.lrt.lt

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap