2021-10-26

,,Laisvės keliu“ lietuviai solidarizuojasi su baltarusiais

,,Baltijos kelio“ įkvėptas ,,Laisvės kelias“ surinko apie 50 tūkstančių žmonių, palaikančių kovojančius už laisvę baltarusius. Akcijoje dalyvavo ir svarbūs politiniai veikėjai, kurie išreiškė savo nuomonę apie šiandieninę situaciją Baltarusijoje.

1989-ųjų rugpjūčio 23 dieną apytiksliai 2 milijonai žmonių sustojo į ,,Baltijos kelią“, nusidriekiantį nuo Vilniaus iki Talino. Minėdami 50-ąsias Molotovo-Ribentropo pakto, paskirsčiusio Europą Vokietijai ir SSRS, metines, lietuviai, latviai ir estai taip išreiškė savo protestą siekdami Baltijos šalių nepriklausomybės.

Tragiškus Molotovo-Ribentropo pakto įvykius atspindėjo juodi gedulo kaspinai bei žvakės; jie priminė aukas ir netekčių skausmą.

2020-ųjų metų rugpjūčio 23 dieną jau laisvi ir nepriklausomi Lietuvos piliečiai sustojo į panašią, šįkart 50 tūkst. žmonių, grandinę, nusidriekiančią nuo Vilniaus iki Medininkų, šitaip išreikšdami savo paramą baltarusiams, kovojantiems dėl demokratijos bei žmogaus teisių.

Tik šiandien, kitaip nei prieš 30 metų, žmonės jau apsivilkę baltai, nešdamiesi baltus bei raudonus kardelius, Lietuvos ir Baltarusijos vėliavas, atspindėjo viltį. Akcijos metu lietuviai įrodė, kad gali būti ne tik pilietiški, atsakingi bei užjaučiantys, bet ir saugūs. Renginio metu didžioji dauguma dėvėjo kaukes bei apsaugines pirštines.

“Laisvės TV” organizuojama akcija susilaukė didelio susidomėjimo. Gyvoji grandinė susiformavo ir Kaune, Palangoje, Minske, Londone, ir kituose miestuose. 

„Laisvės kelyje“ dalyvaujantis prezidentas Valdas Adamkus teigė: „Žiūrėdamas aš tiesiog pergyvenau tai, ką Baltijos kelio žmonės jautė. Tai tikrai vienybės, tikslo kelias, kuris turi būti mūsų kelrodis, kartu su visais kitais, kurie siekia laisvės, teisingumo, išsilaisvinimo iš diktatūrinės sistemos, kuri egzistuoja pas mūsų kaimynus. Bet aš tikrai didžiuojuosi visais, kurie dalyvauja, didžiuojuosi tauta, kurios tikslai nėra vien tik gyventi ir grožėtis savo gyvenimu, bet ir padėti ir tiems, šalia mūsų esantiems“, – „Laisvės TV“ sakė V. Adamkus.

Dabartinis prezidentas Gitanas Nausėda, atvykęs prie Lietuvos-Baltarusijos pasienio į „Laisvės kelią“, pasakojo, kad jausmas – puikus, juntamas toks pakylėjimas, kaip prieš 30 metų. “Tie prisiminimai gražūs, jie buvo susiję su laisvės lūkesčiu ir tas laisvės lūkestis netrukus išsipildė. Šiandien tas laisvės lūkestis yra visai netoli mūsų. Tuo metu mes turėjome tautas, kurios labai padėjo mums, kurios drąsino mus, šiandien mes, jausdami istorinę atsakomybę, norime padėti mūsų kaimyninei tautai ir išreiškiame savo solidarumą”, – kalbėjo G. Nausėda.

Vytautas Landsbergis ,,Laisvės TV” teigė, kad demokratiniai procesai Baltarusijoje yra prasidėję, tačiau jie turi tapti struktūrizuotais. ,,Jie turi išsirinkti savo vadovybę. Ir vietose, daug kur, visur, kur yra sąjūdžio grupės. Jos turi išrinkti atstovus ir tie atstovai sudarys tikrą parlamentą”, – komentavo jis.

Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis ,,Laisvės kelyje” dalyvauti negalėjo (dėl sveikatos būklės priskiriamas rizikos grupei), tačiau palaikymo žodžius jis išreiškė vaizdo įrašu ,,Facebook” paskyroje. ,,Neturime teisės nuvilti žmonių, kuriuos tildo, trypia, daužo, tremia, atskiria nuo šeimų”, – kalbėjo jis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, taip pat dalyvavusi “Laisvės kelyje”, teigė, kad baltarusių dar laukia sunkus kelias. ,,Šis režimas turėtų būti politiškai, diplomatiškai izoliuotas pasaulyje […]. Šis režimas turi žinoti, kaip jį vertina visas pasaulis. Užtenka žaisti ir mėginti sėdėti ant dviejų kėdžių, kaip darė Vakarai ir mes dalinai darėme, neva kai ką matome, kai ko nematome. Dabar pro brutalios jėgos panaudojimo prieš savo tautą atėjo laikas. Anksčiau ar vėliau bus įvardinta kaip nusikaltimai žmoniškumui, manau, kad mums žaisti dvigubo žaidimo nebegalima”, – sekmadienį LRT radijui teigė ji.

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap