2021-08-01

Lenkijos lyderiai gina griežtesnę abortų tvarką, smerkia protestus

Lenkijos valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis antradienį gynė sprendimą sugriežtinti abortų įstatymus ir smerkė moterų teisių aktyvistų vadovaujamus didžiulio masto protestus, vykstančius nepaisant dėl koronaviruso pandemijos taikomų suvaržymų.

Vicepremjeras Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačynskis) paragino ginti tradicines katalikiškas ir patriotines vertybes bei įspėjo, kad protestai, rengiami šalyje sparčiai plintant koronavirusui, gali prisidėti prie mirčių skaičiaus augimo.

Opozicijos lyderis savo ruožtu apkaltino J. Kaczynskį kurstant neapykantą ir pilietinį karą.

Praėjusį ketvirtadienį šalies aukščiausios instancijos teismas nusprendė, kad dabar Lenkijoje galiojantys įstatymai, leidžiantys abortus vaisiaus apsigimimo atvejais, prieštarauja konstitucijai.

Ši nutartis šalyje išprovokavo didžiulio masto protestus. Kai kurie jų vyko šalia bažnyčių, be to, būta atvejų, kai pikti protestuotojai sutrikdė maldos namuose vykusias mišias.

Antradienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame vaizdo įraše J. Kaczynskis tvirtino, kad konstitucinio teismo paskelbta nutartis atitinka konstituciją, ir sakė, kad pastarieji protestai pasižymi antibažnytiniu „nihilizmu“.

„Turime ginti Lenkijos bažnyčias, turime jas ginti bet kokia kaina“, – sakė vicepremjeras savo kreipimesi į PiS narius ir šalininkus.

Opozicinės partijos „Pilietinė platforma“ (PO) lyderis Borysas Budka (Borisas Budka) reaguodamas į šį J. Kaczynskio kreipimąsi pareiškė, kad „neapykantos ir pilietinio karo kurstymas bei partijos jėgų pasitelkimas atakoms prieš piliečius yra nusikaltimas“.

Jis įspėjo, kad opozicija gali dėl J. Kaczynskio kreiptis į specialų teismą, nagrinėjantį bylas, kuriose aukščiausius valstybinius postus užimantys asmenys kaltinami pažeidę konstituciją ar kitus galiojančius teisės aktus.

Savo kreipimesi PiS lyderis taip pat sakė, kad protestuotojai „daro rimtą nusikaltimą“, pažeisdami dėl koronaviruso pandemijos šalyje paskelbtą draudimą organizuoti didesnius nei penkių asmenų susibūrimus.

„Esant dabartinei situacijai šios demonstracijos neabejotinai prisidės prie daugelio žmonių mirties“, – sakė J. Kaczynskis.

2015 metais į valdžią atėjusi PiS į savo rinkimų programą buvo įtraukusi pažadą sugriežtinti abortų įstatymus.

Antradienį daugelyje Lenkijos vietovių žmonės kaip protesto formą pasirinko lėtus pasivaikščiojimus, blokavusius transporto eismą. Trečiadienį planuojamas visuotinis dirbančių moterų streikas, o penktadienį sostinėje Varšuvoje organizuojamos didžiulės protesto eitynės.

Antradienį aistros liejosi ir šalies parlamente. Seimo pirmininkei teko iškviesti apsaugos darbuotojus apginti J. Kaczynskio nuo piktų opozicijos įstatymų leidėjų. Seimo vicepirmininkas ir artimas J. Kaczynskio sąjungininkas Ryszardas Terleckis (Ryšardas Terleckis) dar pakurstė pasipiktinimą, kai palygino pastarųjų protestų simbolį – raudoną žaibą – su nacių simbolikos dalimi tapusiomis runomis.

Pirmadienį tūkstančiai protestuotojų, vadovaujami moterų teisių aktyvistų, daugelyje Lenkijos miestų blokavo eismą, taip pat būriavosi prie bažnyčių, skanduodami užgaulius šūkius, nukreiptus prieš didžiulę įtaką šalyje turinčius Katalikų Bažnyčios lyderius, smerkiančius abortus. Protestuotojai reikalavo užtikrinti moterims pasirinkimo teisę.

Antradienį ryte konstitucinio teismo nutarties stojo ginti ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis), pareiškęs, jog „tam, kad turėtum pasirinkimo laisvę, pirmiausia turi būti gyvas“.

„Agresijos, barbariškumo ir vandalizmo aktai yra visiškai nepriimtini“, – žurnalistams sakė premjeras.

„Išpuoliai prieš religinius simbolius ir bažnyčias neleistini“, – kalbėjo jis.

M. Morawieckis paragino visuomenę laikytis įvestų suvaržymų, šaliai grumiantis su sparčiai augančiu sergamumu koronavirusine infekcija.

Antradienį Lenkija pranešė užfiksavusi didžiausią COVID-19 atvejų paros prieaugį nuo protrūkio šalyje pradžios, nustačiusi 16,3 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų.

Praėjusį ketvirtadienį konstitucinio teismo paskelbta nutartis dar sugriežtino Lenkijos abortų įstatymus, kurie jau ir taip buvo vieni griežčiausių Europoje. Kai nutartis įsigalios ją paskelbus oficialiame teismų sistemos žurnale, nutraukti nėštumą bus leidžiama tik išžaginimo arba incesto atveju, taip pat tuomet, kai kyla grėsmė motinos gyvybei.

Oponentai sako, kad dėl šio teismo sprendimo bus sukeliamas pavojus moterų gyvybėms, verčiant jas tęsti nėštumą didelių apsigimimų atvejais. Tačiau šalininkai argumentuoja, kad bus sustabdyti abortai, kai vaisiui nustatomas Dauno sindromas.

Iki šiol Lenkijoje per metus būdavo teisėtai atliekama mažiau kaip 2 000 nėštumo nutraukimo procedūrų, daugumoje atvejų – esant vaisiaus apsigimimui.

Tačiau moterų teisių organizacijos yra apskaičiavusios, kad iki 200 tūkst. abortų per metus atliekama neteisėtai arba užsienyje

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap