2021-12-07

Lietuva mini nepriklausomybės 30 – metį

Šiandien sukanka lygiai 30 metų nuo Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo.

Valstybės vadovai sveikina Lietuvą nepriklausomybės atkūrimo dienos proga.

Mielieji,

sveikinu Jus su trimis dešimtmečiais laisvės!

Su jau trisdešimt metų švenčiamu ir valstybės, ir žmogaus atgimimu!

Kaskart šią dieną į mus prabyla išdidžios ir nepalaužiamos tautos balsas, sukūręs Lietuvai stebuklą, tapusį reikšmingu XX a. pasaulio istorijos faktu.

Jo skambų atgarsį girdime kiekvienas – kaip galimybę, kaip įkvėpimą, kaip įpareigojimą toliau nepaliaujamai stiprinti laisvę savyje ir savo valstybėje.

Kaip aiškų žinojimą, kad tik taip išpildysime drąsiausią Lietuvos svajonę – turėti nepriklausomą ateitį.

Su didele atsakomybe perduokime ją būsimoms kartoms!

Linkiu visiems tokio pat galingo valstybės kūrimo jausmo šiandien!

Gražios ir prasmingos Kovo 11-osios! , – savo sveikinime Lietuvai ir jos žmonėms pareiškė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Lietuvą nepriklausomybės dienos proga pasveikino ir premjeras Saulius Skvernelis, seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis bei Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kovo 11-ąją sostinė kviečia pakiliai švęsti Laisvę – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30–metį. Šventiniai renginiai Vilniuje prasidės vidurdienį: iškart po iškilmingos trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonijos Nepriklausomybės aikštėje, sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami eiti Gedimino prospektu – simboliniu „Nepriklausomybės atkūrimo keliu“, panorusius Laisvę švęsti turiningai, Katedros a. pasitiks net 40 gidų ir pakvies į nemokamas ekskursijas įvairiomis kalbomis po Senamiestį,  pakilią nuotaiką dovanos jungtinis Lietuvos, Estijos ir Latvijos karinių orkestrų koncertas, o šventinį vakarą vainikuos įspūdingas koncertas prie Seimo rūmų ir fejerverkai. „Prabėgę trys dešimtmečiai mums buvo laisvės idėjų, kūrybos, atvirumo laikmetis, kai telkėmės ir gynėme savo įsitikinimus, suprasdami, kad taika ir laisvė nėra duotybė.

Tikiu, kad didžiausios naujos mūsų pergalės ir pasiekimai dar laukia priešakyje – kartu susitelkę galime daugiau nei po vieną: drąsiai žengti į ateitį, sėkmingai konkuruoti pasaulyje. Kiekviena kovo 11-oji yra ir priminimas, kaip svarbu gerbti žmogaus teises ir ugdyti laisvą, atsakingą ir kūrybingą ateities kartą. Šiandien džiaukimės laisva Lietuva!“ – sveikina ir Vilniuje švęsti laisvę kviečia meras Remigijus Šimašius.

12.40 val. sostinės gyventojai ir miesto svečiai kviečiami puoselėti tradiciją – dalyvauti šventinėse Kovo 11-osios eitynėse „Nepriklausomybės atkūrimo kelias“ –  kartu su skautais ir šauliais Gedimino prospektu nešti Nepriklausomos Lietuvos valstybės simbolį – milžiniško 400 m ilgio Lietuvos trispalvę. 13 val. Vilniaus katedroje prasidės šv. Mišios, o Katedros aikštėje prie Gedimino paminklo visus iš anksto užsiregistravusiuosius pasitiks 40 gidų profesionalų, kurie kvies turiningai pasivaikščioti po Vilniaus senamiestį ir pažinti Laisvės miesto istoriją – šventinių Kovo 11-osios ekskursijų metu. 14 val. Vilniaus rotušėje penktąjį kartą vyks Mažojo Šv. Kristoforo žymens apdovanojimų ceremonija. Miesto meras Remigijus Šimašius Mažaisiais Kristoforais pagerbs dešimtį išskirtinių, sostinę garsinančių moksleivių. 14.30 val. Katedros aikštėje pakilią nuotaiką dovanos jungtinis Lietuvos, Estijos ir Latvijos karinių orkestrų koncertas. 21.30 val. sostinės Nepriklausomybės aikštėje prasidės įspūdingas šventinis koncertas „22:44 Lietuvos laiku“. Unikalaus renginio metu Seimo rūmų fasadas virs vienu milžinišku 3D vaizdo grafikos ekranu ir papildys koncerto scenografinius sprendimus. Jame išvysime istorinius kadrus, M. K. Čiurlionio kūrinius, miesto ir gamtos motyvus, laisvės ir valstybingumo simbolius. Savo dainas Lietuvai dovanos žinomi Lietuvos atlikėjai: Andrius Mamontovas, Algirdas Kaušpėdas su grupe „KaNdis“, Mantas Jankavičius, Saulius Prūsaitis, „G&G Sindikatas“, Neda Malūnavičiūtė, Olegas Ditkovskis, Kostas Smoriginas, Jeronimas Milius, Petras Vyšniauskas, „Bix“, Choras „Ąžuoliukas“, Česlovas Gabalis, „Biplan“, „Baltos varnos“, choras „Liepaitės“, jungtinis Lietuvos vaikų choras ir kt Po koncerto Laisvės miesto dangų nušvies spalvingi fejerverkai nuo Neries krantinės prie Seimo.

Taip pat Kovo 11-ąją visų norinčiųjų lauks Valstybės pažinimo centras (11–18 val.) ir Seimo Laisvės gynėjų ir Vitražo galerijos (12.30–20.30 val.), kur vyks atvirų durų valandos. Kovo 11 d. vilniečiai ir miesto svečiai į organizuojamus renginius galės keliauti nemokamu viešuoju transportu. Autobusai ir troleibusai važiuos pagal sekmadienio ir šventinės dienos tvarkaraščius. Nereikės aktyvinti bilietų viešajame transporte ar mobiliosiose programėlėse m.Ticket bei Trafi. Keleivių kontrolė tądien bilietų netikrins, tačiau stebės tvarką viešajame transporte. Atsižvelgus į sveikatos specialistų rekomendacijas, visiškai izoliuotis nuo miesto gyvenimo nėra skatinama, tačiau primenama, kad masinių susibūrimų turėtų vengti sergantys lėtinėmis ligomis, o ypač žmonės, kurių imuninė sistema nusilpusi.

Kiti miestai taip pat kviečia švęsti nepriklausomybės atkūrimo dieną

Koncertas, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, Panevėžio rajono Paįstrio kultūros centre – 18 valandą. Dalyvaus: Valstybinis Vilniaus kvartetas ir solistė Jomantė Šlėžaitė, aktorė Dalia Michelevičiūtė.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtas festivalio „Baroko pavasaris Biržuose 2020“ atidarymo koncertas „Aukso amžius“ Biržų pilies rūmuose, Jurgio Bielinio bibliotekos salėje – 14 valandą. Dainuos kamerinis choras „Aidija“, vadovaujamas Romualdo Gražinio.

Kovo 11-sios minėjimas Zarasų krašto muziejuje – 15 valandą. Programoje: humanitarinių mokslų daktaro Sauliaus Grybkausko paskaita „Kovo 11-sios svarba istorinėje perspektyvoje“, Okupacijos ir laisvės kovų muziejaus parengtos parodos „Represuoti 1918-1940 metais Lietuvos Respublikos ministrų kabinetų nariai“ atidarymas bei režisierės Dali Rust meninės dokumentikos filmo apie Kovo 11-sios Akto signatarę, rašytoją Vidmantę Jasulaitytę „Stovinčioji ant tilto“ premjera.

Šio filmo premjera 12 valandą vyks ir Molėtų kultūros namų salėje. Filmą pristatys režisierė Dali Rust, o Vidmantės Jasukaitytės kūrybos ištraukas skaitys aktorė Eglė Jackaitė.

Meninės dokumentikos filmo apie Kovo 11-sios Akto signatarę, rašytoją Vidmantę Jasulaitytę „Stovinčioji ant tilto“ premjera Anykščių kultūros centre – 14 valandą.

Bendrystės ir Laisvės vakarienė Anykščių Antano Baranausko aikštėje – 18 valandą. Koncertuos svečiai iš Vilniaus, – grupė „Ūkanose“ ir multiinstrumentininkas Saulius Petreikis.

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas „Pasveikinkim Lietuvą“ Ukmergėje, prie paminklo „Lituania Restituta“ – 16 valandą. Koncertuos grupė „Ritmas kitaip“, vyks akcija „Vėjo malūnėlių pieva“ – „Laisvės vėjas“.

Šventinis koncertas Utenos kultūros centro Didžiojoje salėje – 15 valandą. Dalyvaus Vilniaus Universiteto dainų ir šokių ansamblis bei Utenos kultūros centro šokių ir dainų ansamblis „Vieversa“.

Vokalinio ansamblio „Inmezzo“ koncertas „Lietuva, skambėki dainose ir širdy“ Utenoskultūros centro Tauragnų skyriuje – 13 valandą 30 minučių.

Šeiko šokio teatro spektaklis „Aš esu Kovo 11-oji“ Kelmės kultūros centre – 18 valandą. Choreografas Darius Berulis.

Stanislovo Glinskio retrospektyvinė tapybos darbų paroda „Kelias“ 15 valandą bus atidaryta Kauno paveikslų galerijoje. Paroda atskleidžia nelengvą menininko kelią sovietmečiu bandant išvengti primetamų stereotipų, ignoruojant privalomąsias temas ir madas. Pasirinkdamas autsaiderio laikyseną, orientaciją į klasikinę modernistinę Vakarų dailės tradiciją, Glinskis lieka ištikimas sau iki šių dienų. Veiks iki balandžio 26 dienos.

 

Parengta pagal www.ltdiena.lt, www.madeinvilnius.lt, www.lrt.lt ir kitų šaltinių medžiagą.

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap