2022-01-17

Lietuva siūlo svarstyti ES rekomendaciją vengti Baltarusijos oro erdvės, paskelbti ją nesaugia

Lietuva siūlo Europos Sąjungai (ES) priimti bendrą pareiškimą dėl Minske nutupdyto lėktuvo ir svarstyti rekomendaciją vengti Baltarusijos oro erdvės, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad Lietuva kreipėsi į Europos Sąjungos šalis, kviesdama pavojingą incidentą dėl iš Atėnų į Vilnių skridusio „Ryanair“ kompanijos keleivinio lėktuvo nutupdymo Minske aptarti Europos Vadovų Tarybos (EVT) metu pirmadienį.

Lietuva paragino partneres parengti bendrą ES pareiškimą, pripažinti šį incidentą kaip Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO – International Civil Aviation Organisation) taisyklių pažeidimą ir svarstyti bendrą ES rekomendaciją vengti Baltarusijos oro erdvės ateityje bei suspenduoti Baltarusijos narystę ICAO.

„Priverstinis tarp dviejų ES sostinių skridusio „Ryanair” lėktuvo nutupdymas ir ES piliečių laikymas įkaitais yra rimtas tarptautinių normų pažeidimas. Tai yra brutalus išpuolis prie visą ES ir turi sulaukti griežčiausio atsako“, – sako G. Landsbergis.

Kaip skelbia Užsienio reikalų ministerija, sekmadienį vakare ministras telefonu kalbėjosi su ES Vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepu Borreliu (Žozepu Boreliu).

Lietuva taip pat paprašė ES partnerių iškviesti Baltarusijos ambasadorius visose ES sostinėse, išreiškiant stiprų protestą dėl Baltarusijos režimo veiksmų ir karinių lėktuvų panaudojimo, tokiu būdu sukeliant grėsmę keleivių saugumui ir civilinei aviacijai.

URM žiniomis, nors lėktuvas jau buvo arčiau Vilniaus, esą dėl su saugumu susijusių priežasčių, jis buvo priverstas pakeisti kryptį ir su 171 keleiviu, tarp kurių buvo 12 ES šalių piliečiai, leistis Minske. Kip skelbia ministerija, lėktuvą perėmė ir lydėjo du Baltarusijos kariniai orlaiviai.

„Labai svarbu, kad lėktuvu skrido ir Lietuvoje gyvenantis bei dirbantis Baltarusijos opozicijos žurnalistas Ramanas Pratasevičius, kurį Baltarusijos režimo pareigūnai sulaikė iš karto lėktuvui nusileidus Minske ir neleido jam tęsti kelionės“, – pažymima pranešime.

Kiek anksčiau Lenkijos premjeras pareiškė, kad baltarusių opozicijos aktyvisto Ramano Pratasevičiaus sulaikymas, kai jį iš Atėnų į Vilnių skraidinusį Airijos oro vežėjos „RyanAir“ keleivinį lainerį Baltarusijos valdžia su karinių orlaivių pagalba privertė neplanuotai nusileisti Minske, yra „valstybinio terorizmo aktas“.

Socialiniame tinkle „Twitter“ M. Morawieckis nurodė paprašęs Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles’io Michelio (Šarlio Mišelio), kad pirmadienį ES surengtų diskusijas dėl „nedelsiamų sankcijų“ Baltarusijai, pabrėžęs, kad R. Pratasevičiaus sulaikymas „negali likti nenubaustas“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap