2021-10-28

Lukašenka triuškinamai pirmauja Baltarusijos prezidento rinkimuose: rezultatai vargu ar keisis, įtariamas balsų klastojimas

Baltarusijos Prezidento rinkimuose surinkęs net 80,23% rinkėjų balsų triuškinamai pirmauja Aleksandras Lukašenka rodo ryte paskelbti preliminarūs rinkimų rezultatai. Šie rezultatai vargu ar jai pasikeis, teigia Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Lidija Jermošina. 

Tuo tarpu pagrindinė Prezidento konkurentė Svetlana Tichanovskaja surinko tik 9,9% balsų rodo oficialūs duomenys. Šie duomenys sutampa su oficialiomis Baltarusijoje vykdytomis apklausomis. Visgi šalyje uždrausta vykdyti nepriklausomas rinkėjų apklausas, todėl vargu ar galima tikėti oficialiais duomenimis. 

Užsidarius rinkimų apylinkėms Baltarusijos miestuose pasipylė didžiulės protestų bangos, malšinti neramumams buvo pasitelktos kariuomenės pajėgos, buvo naudojamos vandens patrankos ir kitos priemonės protestuotojams nuraminti.

Preliminarūs rinkimų rezultatai turėjo būti paskelbti naktį, tačiau dėl Minske vykusių neramumų buvo evakuoti centrinės rinkimų komisijos nariai ir tik ryte grįžo prie balsų sisteminimo.

Visgi ekspertų vertinimu tai buvo tik pretekstas, kurio pagrindu lengviau yra klastoti rinkimų rezultatus.

Rinkimų dieną Baltarusijoje sulaikyta mažiausiai 120 žmonių. Daugumai kaltinimai pareikšti už masinių neramumų kėlimą ir smurto prieš policiją panaudojimą.

Prie rinkimų apylinkių susidarė didžiulės eilės, kai kuriose apylinkėse buvo pratęstas balsavimo laikas, tuo tarpu kitose norintys balsuoti tiesiog buvo išvaikyti. Visgi centrinės rinkimų komisijos pirmininkės teigimu tai neturėtų įtakoti galutinio rinkimų rezultato.

Tai didžiausia politinė krizė nuo Aleksandro Lukašenkos valdymo pradžios. Gyventojai nori permainų, todėl Svetlana Tichanovskaja tapo tautos, kuri pavargo nuo nesikeičiančios valdžios valdymo, simboliu. 

Baltarusijoje kilo didžiuliai protestai ir neramumai. 

Pati Svetlana Tichanovskaja pareiškė, jog mes laimėjome, nes įveikėme savo baimes, apolitizmą, apatiją ir abejingumą, Be to kaip paminėjo kandidatė pats Aleksandras Lukašenka jokių pareiškimų nepadarė rinkimų dieną, kas parodo, jog prieš Tautą jis pralaimėjo.

Taip pat ji pareiškė, kad jos turimais duomenimis ji turėtų laimėtų rinkimus, todėl rinkimų rezultatus skųs ir kovos iki galo.

Rinkimų dieną buvo suimta ir keliolika užsienio žurnalistų. Tarptautiniems rinkimų stebėtojams taip pat nesuteikta galimybė dalyvauti rinkimuose.

Oficialių institucijų duomenimis Baltarusijoje neužfiksuota pažeidimų, kurie galėtų kažkaip pakeisti rinkimų rezultatus.

Tuo tarpu neoficialių organizacijų duomenimis užfiksuota daugybė pažeidimų: nebuvo įleidžiami nepriklausomi stebėtojai, nebuvo įleidžiami užsienio žiniasklaidos atstovai. Iš viso išankstinio balsavimo metu buvo užfiksuota virš 5 tūkstančių pažeidimų.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap