2020-10-29

Mokslininkai prie Kamčiatkos krantų užfiksavo masinį jūros gyvūnų išgaišimą

Ramiojo vandenyno užteršimas prie Rusijos atokaus Kamčiatkos pusiasalio krantų nulėmė masinį jūros gyvūnų išgaišimą, antradienį paskelbė rusų mokslininkai.

Apie vandens užterštumą pradėta kalbėti praėjusio mėnesio pabaigoje, vietos banglentininkams pradėjus skųstis akių perštėjimu ir pastebėjus negyvų į krantą išmestų gyvūnų, įskaitant ruonius, aštuonkojus ir jūrų ežius. 

Pasak Kamčiatkos gubernatoriaus Vladimiro Solodovo, banglentininkai patyrė nežymių ragenos nudegimų. 

Šis incidentas, įvykęs po didžiulio naftos išsiliejimo Sibire, išprovokavo didelio masto tyrimą, baiminantis, kad į vandenį galėjo patekti nuodingų medžiagų iš sovietų laikais įrengtos požeminės atliekų saugyklos.

Vieno valstybinio rezervato narai vandenyne, 5–10 m gylyje, pastebėjo masinį jūros gyvūnų išgaišimą, sakė Ivanas Usatovas iš Kronokų rezervato ir nurodė, kad žuvo „95 procentai“ gyvybės.

„Liko kelios didelės žuvys, krevetės ir krabai, bet labai mažai“, – sakė mokslininkas per susitikimą su V. Solodovu.

Pasaulio gamtos fondo (WWF) Rusijos skyriaus pareiškime sakoma, kad teršalai tikriausiai yra ne nafta, o „itin toksiška skaidri ir vandenyje labai tirpi medžiaga“.

Vis dėlto kriminalistai vandens ėminiuose iš turistų pamėgtos juodu smėliu garsėjančios pakrantės, į kurią buvo išmesta gyvūnų gaišenų, aptiko tik degalų ir tepalų pėdsakų, o nuodingų medžiagų nerado, trečiadienį paskelbė Rusijos generalinė prokuratūra.

Antradienį ekspertai prie Kozelsko atliekų saugyklos, kur nuo sovietų laikų giliai po žeme buvo saugomos nuodingos medžiagos, paėmė vandens ir dirvožemio mėginių. 1979-aisiais atidarytas objektas, pastatytas pesticidams saugoti, šiandien oficialiai neturi savininko.

Kamčiatkoje, garsėjančioje įspūdingu kraštovaizdžiu ir aktyviais ugnikalniais, gyvena daugybė laukinių gyvūnų, įskaitant ruduosius lokius. Regionas retai apgyvendintas: jame gyvena tik kiek daugiau nei 300 tūkst. žmonių.

Liepos mėnesį Sibiro šiaurėje į aplinką pateko dešimtys tonų aviacinių degalų. Ši su  Rusijos kasybos milžinė „Nornikel“ susijusi avarija buvo mažiausiai trečias didelis aplinkos taršos incidentas per du mėnesius.

Gegužės pabaigoje iš vienos šio konglomerato patronuojamos įmonės elektrinės netoli Norilsko miesto pratrūkus rezervuarui ištekėjo daugiau nei 21 000 tonų dyzelino.

Birželį „Nornikel“ pranešė, kad kitos jos įmonės darbuotojai „šiurkščiai pažeidė eksploatavimo taisykles“, kai išleido į aplinką nuotekas iš pavojingai pripildyto rezervuaro

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap