2021-06-13

Mokslo ir žinių diena: ministerijos perspėjimai, naujovės ir sveikinimai

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena apie atsakymus į dažniausiai užduodamus tėvų, mokytojų ir mokyklos vadovų klausimus dėl naujų mokslo metų

Nuo praeitos savaitės viešai svetainėje skelbtuose atsakymuose pažymima, kad mokiniams per pamokas dėvėti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių nereikia. Jas patartina dėvėti tik tuo atveju, kai koridoriuose, kitose bendrosiose mokyklos erdvėse neišlaikomas socialinis atstumas, sunku suvaldyti mokinių srautus, pažeidžiamas klasių izoliacijos principas.

Taip pat primenama, kad pradinių klasių mokytojams veido apsaugos priemonių dėvėti taip pat nereikia. Jei tarp mokytojo ir mokinių yra galimybė išlaikyti ne mažiau kaip 2 metrų atstumą, mokytojai gali dirbti be apsaugos priemonių 5–12 klasėse. Tačiau per pamokas, kai mokytojai konsultuoja mokinius, juda tarp mokinių ir neišlaiko minėto atstumo, – jie turėtų dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.

Nepriklausomai nuo atstumo, veido apsaugos priemones turi dėvėti neformaliojo vaikų švietimo mokytojai, kadangi į šias veiklas susirenka skirtingų klasių mokiniai.

Ministerija atsako ir į tai, ką daryti, jei mokykloje įtariamas susirgimo COVID-19 atvejis arba jis yra nustatomas. Jeigu vaikui, mokiniui mokykloje pasireiškia karščiavimas (37,3 °C ir daugiau) ar ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų, kitų užkrečiamųjų ligų požymiai (pvz., sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), jis nedelsiant izoliuojamas mokykloje paruoštoje patalpoje, apie tai informuojami jo tėvai. Darbuotojas, kuriam darbo metu pasireiškia karščiavimas ar ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymiai, turi nedelsdamas palikti švietimo įstaigos patalpas ir kreiptis konsultacijos Karštąja linija tel. 1808 arba susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Jei mokykla iš darbuotojo, mokinio ar jo tėvų gavo informaciją apie jam nustatytą COVID-19 ligą, apie tai nedelsdama informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, kad būtų nustatyti sąlytį turėję asmenys ir jiems taikoma 14 dienų izoliacija.

Asmenims, kuriems privaloma izoliacija, izoliacijos laikotarpiu į švietimo įstaigą atvykti draudžiama. Jie gali mokytis ir dirbti nuotoliniu būdu. Nuotolinio darbo planas galiotų ne visai mokyklai, o tiktai saviizoliacijoje esantiems mokiniams. Mokant nuotoliniu būdu, gali būti organizuojamos tiek vaizdo pamokos sinchroniniu būdu, tiek mokymasis savarankiškai pagal mokytojų pateiktas užduotis (asinchroniniu būdu).

Ministerija atkreipia mokyklų dėmesį į tai, kad į rugsėjo 1-osios šventę mokinius gali atlydėti tėvai (globėjai, rūpintojai), tačiau jie privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kai tarp šventės dalyvių neišlaikomas 2 metrų atstumas uždarose patalpose ir 1 metro atstumas atvirose erdvėse.

Į ikimokyklinio ugdymo įstaigą vaikus atvedantys tėvai ar vienas iš tėvų (globėjų, rūpintojų), būnantis grupėje vaiko adaptacijos tokioje įstaigoje metu, privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones). Šalia įėjimų į patalpas, kuriose vykdomas ikimokyklinis ugdymas, turi būti sudarytos galimybės rankų dezinfekcijai (gerai matomoje, bet vaikams nepasiekiamoje vietoje pakabintos rankų dezinfekcijai skirtos priemonės).

Atsakymuose primenami ir pagrindiniai principai, kurių reikia laikytis nuo rugsėjo. Nustatytas reikalavimas mokykloje riboti skirtingų klasių, grupių maišymąsi ir kontaktus, maksimaliai išnaudoti ugdymo galimybes lauke. Ribojamas skirtingose klasėse ugdomų mokinių kontaktas tiek per pamokas, tiek po pamokų: vienos klasės (grupės, srauto) mokiniams pamokos visą dieną turėtų būti organizuojamos toje pačioje patalpoje, išskyrus, kai jos vyksta specializuotuose kabinetuose. Dalykų mokytojai turėtų ateiti į klasei priskirtą patalpą, o ne mokiniai eiti pas mokytoją. Rekomendacija mokyklai pasirengti mokinių judėjimo krypčių žemėlapį mokyklos patalpose, numatyti kelis įėjimus, kelis skirtingus išėjimus ir kelią, kuriuo arčiausiai pasiekiama mokymosi vieta, mokinių spinteles, jei tokios mokykloje yra, išdėstyti tame pačiame aukšte, kur ir vyksta pamokos tos klasės mokiniams.

Reikalaujama riboti dalijimąsi asmeninėmis mokinio mokymo priemonėmis. Vėdinti, valyti patalpas, dezinfekuoti paviršius, sudaryti sąlygas ir priminti mokiniams, kad plautųsi rankas. 

Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene dalyvavo piknike, skirtame artėjančiai mokslo metų pradžiai ir Mokslo ir žinių dienai paminėti. Į pikniką susirinko septyniasdešimt penki savivaldybių mokyklų bendrojo ugdymo mokytojai, kuriems šie mokslo metai yra jų pedagoginės karjeros startas.

„Noriu Jums padėkoti, kad paklausėte savo pašaukimo, savo širdies ir nepabijojote atverti mokyklos durų. Nors šiandien galima išgirsti įvairių vertinimų apie Lietuvos švietimo sistemą, kai kurie galbūt yra pagrįstai kritiški, tačiau mokytojas lieka kertine mūsų švietimo sistemos figūra. Dėsime visas pastangas, kad jis būtų ta ašimi, apie kurią suktųsi visas mokymosi procesas“, – kreipdamasis į būsimuosius mokytojus sakė šalies vadovas.

 

Prezidentas pabrėžė, kad mokytojo profesija yra prasminga ir reikalauja ne tik gebėjimo perduoti turimas žinias, atsidavimo, nuoširdaus ir sąžiningo darbo, bet ir gebėjimo pastebėti kiekvieną mokinį. „Kiekvienas mokinys yra asmenybė, turinti skirtingą charakterį ir individualių poreikių. Jeigu Jums pavyks tai pastebėti – tai bus didžiulė Jūsų, kaip mokytojų, sėkmė ir visos mūsų visuomenės laimėjimas. Jūs sąmoningai pasirinkote kurti mūsų valstybės ateitį ir norite prisidėti prie Lietuvos sėkmės ir pažangos. Jūs auginsite pilietišką, sąžiningą, kūrybišką ir laisvą naują kartą“, – pabrėžė valstybės vadovas.

Rytoj naują kelią pradėsiantiems mokytojams Prezidentas palinkėjo visada prisiminti, kokį šventą ir prasmingą darbą jie pasirinko, ir visada būti savo mokinių mentoriais ir vedliais.

Diskusijoje dalyvavo programai „Renkuosi mokyti“ vadovaujanti ir mokytojų bei vaikų gera savijauta besirūpinanti Agnė Motiejūnė, „Renkuosi mokyti“ dalyvė Deimantė Jankūnaitė, tik prieš metus pradėjusi savo kelią švietimo srityje, „Renkuosi mokyti“ pirmosios kartos alumnas Donatas Kriukas ir hiphopo grupės „G&G Sindikatas“ įkūrėjas bei lyderis Gabrielius Liaudanskas. Diskusiją moderavo „Renkuosi mokyti“ alumnas, empatinio bandravimo ir patirtinio mokymosi lektorius Gytis Valatka.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienio rytą su skaitytojais pasidalino sveikinimu, kuris skirtas pedagogams ir moksleiviams.

Pasak kadenciją baigusios šalies vadovės, šiemet Rugsėjo 1-oji visai kitokia, nei esame įpratę. Bet Mokslo ir žinių diena tokia pat svarbi.

,,Visiems – sėkmingų mokslo metų, įveikiant bet kokius koronos iššūkius!“,  – linki D. Grybauskaitė. 

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap