2020-09-22

Orai: šildysimės saulėje ar maudysimės sniege?

 

Gamta sausio 22 d. atnešė visą puokštę orų: nuo sniego, stiprių vėjo gūsių iki pirmojo žaibo ir griaustinio. Paskutinė sausio savaitė bus net 6 laipsniais šiltesnė nei vidutinė daugiametė šio laikotarpio temperatūra: vietoj minus 3,5 – plius 3 laipsniai.

„Vasarį pasitiksime su šiluma. Deja, ir pirmas jo dešimtadienis žiema nekvepės“, – sakė Bronius Medinis, Biržų meteorologijos stoties vedėjas.

„Sausio pirmas ir antras dešimtadienis buvo 6 laipsniais šiltesnis nei 20 metų šio laikotarpio temperatūrų vidurkis. Pastarosiomis dienomis šilumos šleifas keliauja nuo Anglijos per Baltijos jūrą, vos kliudo Kareliją, o už Maskvos – jau šaltukas. Jis slenka per Ukrainą, Graikiją, Ispaniją. Artimiausiomis dienomis temperatūra žemiau kris Vokietijoje, Prancūzijoje. Ten bus šalčiau nei pas mus. Taigi mes vis dar žaliuosim, telieka bulves daržuose sodint“, – šmaikštavo B.Medinis.


Tačiau pavasarinės šalnos, jo pastebėjimu, priešingai nei kiti gamtos reiškiniai, vis dar laikosi savo grafikų. Tad per anksti sužaliavusiems, sužydėjusiems augalams jos, net ir trunkančios porą dienų, gali smarkiai pakenkti. „Kailinių šią žiemą nebeprireiks, juos drąsiai galima siųsti į sniego užverstą Kanadą ar į šalčio spaudžiamą Uralą. Dukra Kalėdų buvo atskridusi iš Barselonos (Ispanija), tikėjosi rasti pas mus sniego. Kai po Kalėdų grįžo, Madride labai sušalo, nes ten buvo gerokai vėsiau nei Lietuvoje. Ispanijos žemyninę dalį buvo paralyžiavęs sniegas. Mes čia gyvenam lyg Dievo užantyje: nei gaisrų, nei potvynių, nei didelių audrų. Bet vis tiek gamta nepatenkinti“, – humoro nestokojo B.Medinis.

Aldona Minkevičienė / Gimtasis Rokiškis

Share via
Copy link
Powered by Social Snap