2021-12-05

Paroda Istorinėje Prezidentūroje kviečia įsiklausyti daiktų istorijų

Liepos 6-ąją penkioliktąjį gimtadienį mininti Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune visuomenei atvėrė parodą „Patikėta atmintis: žmonės, daiktai ir jų istorijos“. Iki kitų metų veiksianti ekspozicija pasakoja apie įvairių žmonių bei organizacijų dovanotas vertybes, taip pristatydama Lietuvai svarbias istorijas bei verčianti susimąstyti apie daiktų vertę. Parodos kuratorė dr. Ingrida Jakubavičienė pasakoja apie tai plačiau.

„Mažieji mecenatai“ labai svarbūs muziejams

I. Jakubavičienė pasakoja, kaip muziejus pradėjo darbą ir gavo pirmuosius eksponatus – bet kuriam muziejui tik įsikūrus viskas pradedama nuo nulio. Muziejininkai dažnai prašo kitų muziejų pagalbos, jie skolinasi eksponatus ir trumpesniam, ir ilgesniam laikui. Kadangi stinga lėšų įsigyti visus norimus eksponatus, labai svarbus tampa „mažųjų mecenatų“ indėlis. Tai žmonės, dovanojantys muziejui daiktus, turinčius istorinę vertę, o pats terminas – muziejaus išreikšta padėka bei pagarba jiems. Per 15 metų Istorinė LR Prezidentūra surinko 110 privačių asmenų ir organizacijų, kurie padovanojo virš 2000 eksponatų. Donatorių skaičius, beje, vis dar auga.

Glaudus ryšys tarp muziejaus bei donatorių

Pašnekovės teigimu, žmonės kartais net nenutuokia apie istorinę daiktų vertę, tačiau net ir paprasčiausia suknelė gali papasakoti įdomių to meto kasdienybės istorijų. Kartais garbaus amžiaus žmonės atvyksta į muziejų ir teigia daug metų saugojantys namuose tam tikrus daiktus iš praeities, kuriuos jiems būtų labai gaila išmesti – nei anūkams, nei vaikams jie nėra reikalingi. Taip ir atsirado pavadinimas „Patikėta atmintis“, teigia parodos kuratorė. Žmonės pasitiki muziejumi ir dovanoja daiktus, primenančius šeimą, tremtį, o gal ir laimingus metus, o šis taip ir saugo šiuos reliktus bei jų istorijas.

Paroda pasakoja įvairių žmonių istorijas

Paroda reprezentuoja dviejų grupių žmones. Tai ne tik minėtieji „mažieji mecenatai“, bet ir žmonės, kuriuos reprezentuoja patys daiktai. Pavyzdžiui, žiūrint į eksponuojamą moters suknelę, galima įsivaizduoti ne tik žmogų, kuris ją padovanojo muziejui, o ir merginą, kuri ją siuvo ar vilkėjo prieš kelias dešimtis metų. Skaitant istorijas iš stendų bei lankstinukų, į tuos daiktus pradedama žiūrėti visai kitaip. Lankytojams suteikiama platesnė perspektyva.

 

 

Tai ir paprastų žmonių daiktai, ir įvairių politinių veikėjų palikti, pasaulį apkeliavę ir grįžę į Lietuvą, reliktai. Istorinė Prezidentūra turi visų iki šiol buvusių prezidentų daiktų (išskyrus Gitano Nausėdos), tačiau visų jų neeksponuoja – nauji daiktai dar yra šiuolaikiški, dar neturi istorinės reikšmės.

 

Kuriamas ir dialogas tarp muziejaus bei lankytojų

Taipogi, paroda kviečia susimąstyti lankytojus. Ji klausia, kaip yra nustatoma eksponato vertė? Pagal galiojančią tvarką, kiekvienam muziejaus eksponatui yra suteikiamas inventorinis numeris, pridedamas aprašymas ir įvertinimas finansine raiška. Tačiau paroda stengiasi parodyti, kad svarbią eksponato vertės dalį sudaro unikali jo istorija, kurią muziejininkai stengiasi sužinoti iš eksponatą padovanojusio žmogaus.

Taip pat paroda į istorijų išsaugojimą kviečia visus. Galbūt radę seną albumą ar apdulkėjusį paltą močiutės palėpėje, galime juos atiduoti muziejui ir taip išsaugoti šiuos atsiminimus ateities kartoms?

„Šia paroda skatiname visuomenės ir muziejų dialogą. Ką jūs norėtumėte pamatyti muziejuje? Kas jums būtų įdomu? O gal ir jūs galite prisidėti prie to, kad muziejus praturtėtų įvairiais daiktais, kuriuos mes vėliau galėtume ir pamatyti tame muziejuje?“,  –teigia parodos kuratorė Ingrida Jakubavičienė

Pati kuratorė džiaugiasi, kad žmonės mąsto gan pilietiškai; išgirdę apie parodą, jie taip pat noriai pradeda dalintis savo daiktais.

Parodoje rasite Antano Smetonos rankšluostį su išaustais „Tautiškos Giesmės“ žodžiais, taip pat Sofijos Smetonienės kavos servizą, Onos Stulginskienės megztą šalį, prezidentų skaitytų knygų, nuotraukų bei daug kitų politinių veikėjų bei Lietuvos piliečių paliktų reliktų, pasakojančių svarbias valstybei istorijas.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap