2022-12-03

Pasaulyje fiksuojami mirčių nuo beždžionių raupų atvejai: ar jau reiktų sunerimti?

Ispanija ir Brazilija penktadienį pranešė apie pirmuosius asmenų, užsikrėtusių beždžionių raupais, atvejus, kurie, kaip manoma, yra pirmieji tokie incidentai už Afrikos, kur ši liga yra endeminė, ribų.

Ispanija yra viena iš labiausiai naujojo beždžionių raupų protrūkio paveiktų šalių – joje iki užregistruoti 4 298 užsikrėtimo atvejai, nurodė Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremaliųjų situacijų ir perspėjimo koordinavimo centras.

„Iš 3 750 pacientų, apie kuriuos turima informacijos, 120 (3,2 proc.) buvo hospitalizuoti, vienas mirė“, – sakoma pranešime.

Tuo metu Brazilijos tarnybos penktadienį pranešė apie ankstesnę dieną mirusį beždžionių raupais užsikrėtusį 41 metų vyrą, kurio imuninė sistema, anot vietos žiniasklaidos, buvo smarkiai nusilpusi. Jis tapo pirmąja žinoma šios ligos auka už Afrikos ribų.

Vyras, miręs pietrytinės Minas Žeraiso valstijos sostinėje Belo Orizontėje, „buvo gydomas ligoninėje dėl kitų sunkių ligų“, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.

„Svarbu pabrėžti, kad jis sirgo sunkiomis gretutinėmis ligomis, kad nebūtų platinama panika visuomenėje. Mirštamumas [nuo beždžionių raupų] yra labai mažas“, – sakė Minas Žeraiso sveikatos apsaugos sekretorius Fabio Baccheretti (Fabijus Bačeretis). Jis patikslino, kad miręs pacientas buvo gydomas nuo vėžio.

Brazilijos sveikatos apsaugos ministerija šalyje yra užregistravusi beveik 1 000 užsikrėtimo beždžionių raupais atvejų, daugiausiai San Paulo ir Rio de Žaneiro valstijose, kurios taip pat yra šalies pietryčiuose.

Pirmuoju asmeniu, kuriam buvo nustatyta ši infekcija, birželio 10-ąją tapo iš Europos neseniai sugrįžęs vyras.

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adanomas Gebrejesusas) praeitą šeštadienį pripažino beždžionių raupų protrūkį tarptautinio masto ekstremaliąja visuomenės sveikatos situacija.

Kaip rodo PSO duomenys, nuo gegužės pradžios už Afrikos ribų pasaulyje buvo nustatyta daugiau kaip 18 tūkst. užsikrėtimo beždžionių raupais atvejų.

Liga buvo aptikta 78-iose šalyse; 70 proc. šių atvejų užregistruoti Europoje, dar 25 proc. – abiejuose Amerikos žemynuose, trečiadienį sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

95 proc. atvejų beždžionių raupais užsikrečiama lytiniu keliu, rodo žurnale „New England Journal of Medicine“ paskelbto iki šiol didžiausio masto tyrimo, kuriame dalyvavo 528 žmonės iš 16 šalių, duomenys. 

Tyrimas parodė, kad 98 proc. užsikrėtusiųjų yra homoseksualūs ar biseksualūs vyrai, turėję nesaugių lytinių santykių su atsitiktiniais partneriais

Tačiau ekspertai teigia, kad pūslelinį bėrimą sukelianti liga dažniausiai perduodama artimo fizinio kontakto metu, o beždžionių raupai iki šiol nebuvo laikomi lytiškai plintančia infekcija (LPI).

Ekspertai taip pat įspėja nemanyti, kad liga gali užsikrėsti tik viena bendruomenė. Jie pabrėžia, kad liga plinta per įprastą sąlytį su oda, taip pat lašeliniu būdu arba liečiant užkrėstą patalynę ar rankšluosčius.

„Beždžionių raupais gali užsikrėsti bet kuris su jais susidūręs asmuo“, – sakė PSO vadovas. Jis paragino šalis imtis veiksmų, kad būtų sumažinta rizika kitoms pažeidžiamoms grupėms užsikrėsti, įskaitant vaikus, nėščias moteris ir asmenis, kurių imunitetas nusilpęs.

PSO ne kartą įspėjo, kad ši liga negali būti stigmatizuojama, nes tai gali atbaidyti užsikrėtusiuosius nuo gydymosi.

„Stigma ir diskriminacija gali būti tokia pat pavojinga kaip ir bet koks virusas ir gali paskatinti (užsikrėtimo atvejų) protrūkį“, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap