2020-09-22

Prokurorai apgynė viešąjį interesą: 1,1 mln. eurų vertės žemė grąžinta valstybei

Teismai tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorų ieškinius, kuriais buvo prašoma pripažinti negaliojančiais sandorius, pagal kuriuos valstybinė žemė buvo parduota vienai sodininkų bendrijai, ir daugiau kaip 1 mln. 143 tūkst. eurų vertės žemės sklypus grąžino valstybei.

2015-2016 m. valstybė vienai Vilniaus rajone esančiai sodininkų bendrijai pardavė bendro 14,4 ha ploto, 1 143 510 eurų vertės bendrojo naudojimo valstybinės žemės sklypus lengvatine – ne aukciono – tvarka.

Sodininkų bendrija bendrojo naudojimo žemės sklypus iš valstybės pirko keliolika ir net keliasdešimt kartų mažesne nei rinkos vertė kaina. Bylose nustatyta, kad dar prieš įsigydama šiuos sklypus bendrija buvo nusprendusi dalį jų parduoti fiziniams asmenims – sodininkų bendrijos nariams – ir netrukus po įsigijimo tai padarė. Sudarius ginčijamus sandorius fiziniai asmenys faktiškai įsigijo valstybinę žemę lengvatinėmis sąlygomis ir išvengė realios kainos mokėjimo, apeidami imperatyviosiose teisės normose nustatytus ribojimus.

Valstybinės žemės sklypo socialinė paskirtis yra ta, kad žemė būtų naudojama pagal nustatytą pagrindinę tikslinę jos naudojimo paskirtį ir teiktų visuomeninę naudą. Sodininkų bendrijai skirtoje mėgėjų sodo teritorijoje ne aukciono būdu parduodama žemė turi būti naudojama tik bendrojo naudojimo statinių išdėstymui, rekreacijai. Teisės normos, nustatančios sodininkų bendrijų teisę pirkti jų teritorijoje esantį bendrojo naudojimo valstybinės žemės sklypą lengvatine – ne aukciono – tvarka, bendrijų naudai suvaržo žemės savininko, t. y. valstybės, teisę disponuoti žeme kitais, efektyvesniais, būdais, teikiančiais valstybei didžiausią naudą.

Teismai 2018-2019 m. išnagrinėjo 17 su šiais žemės sklypais susijusių bylų, kurias, gindami viešąjį interesą, inicijavo Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai. Įsiteisėjusiais teismo sprendimais prokurorų ieškiniai buvo tenkinti, o valstybei grąžinti 1,1 mln. eurų vertės žemės sklypai.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap