2022-08-13

R.Karbauskis: ar medikams prabilus apie streikus neatėjo metas A. Dulkio interpeliacijai?

Jie nemoka dirbti. Galima konstatuoti, jog pandemijos laikotarpiu svarbiausiu ministru Lietuvoje turėjęs būti A. Dulkys nesusitvarko su savo pareigomis ir I. Šimonytė turėtų ryžtis bei pripažinti, kad ne tos profesijos ir ne tokių gebėjimų žmogų reikėjo skirti sveikatos ministru.

Dar visa Vyriausybė ir Seimo valdantieji turėtų atsiprašyti medikų bei visuomenės. Sveikatos apsaugos ministerija nesikalba su medikais ir tik imituoja derybas su profesinėmis sąjungomis. Dabar dar ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas ėmė slapstytis, nešaukia posėdžio dėl medikų socialinių garantijų bei gręsiančių streikų, neva neturėdamas tam laiko. Tai kam tada konservatoriai turi laiko?

Derybos dėl Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties užstrigo realiai nė neprasidėjusios, kilusio ginčo sprendimo komisija, kaip numato Darbo kodeksas, dar nešaukiama, nes konservatoriai nevykdo savo įsipareigojmų ir pažadų. Šios sutarties nepratęsimas ne šiaip datų ant dokumento pakeitimas, o dokumentas, kuris lems, kaip gyvens gydytojai ir slaudytojai Lietuvoje.

Sutarties nepratęsimas lems didelius finansinius medikų nuostolius ir dar pandemijos metu! Gydytojai atvirai kalba apie streikus, jei iki šio ketvirtadienio, kaip numato įstatymas, ginčo sprendimo komisija nebus sudaryta, o ministerija ir toliau ignoruos jų socialines garantijas.
Susivienijusi opozicija siekė tarpininkauti ir šiandien sušaukti neeilinį Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdį bei apsvarstyti sveikatos sistemoje susidariusią neeilinę situaciją.

Buvo siūloma į darbotvarkę įtraukti vienintelį klausimą – „Dėl užstrigusių LNSS šakos derybų ir gresiančio medikų streiko.“ Konservatorius A. Matulas kategoriškai atsisakė padaryti. Neva, nespėja. O išvertus į žmonių kalbą – tai pasiuntimas toli toli. Sveikatos reikalų komiteto posėdžio, dėl konservatoriaus užsispyrimo, nors jo reikalauja net pusė šio komiteto narių, nebus. Sunku įsivaizduoti didesnį spjūvį į su pandemija kovojančių medikų veidus…

Šiuo metu Lietuvos medicinos darbuotojus atstovaujančios profesinės sąjungos – Lietuvos gydytojų sąjunga, Lietuvos slaugos specialistų organizacija, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga – siekia LNSS šakos kolektyvinės sutarties pratęsimo, kuri nustato medicinos darbuotojų socialines garantijas, tame tarpe – prisideda prie nuoseklaus jų atlyginimų augimo. Mes sutarimą su jais buvome pasiekę.

Praėjusį penktadienį kreipiausi į Premjerę I. Šimonytę, primindamas, kaip praėjusios kadencijos metu tuometinė opozicija, dabartiniai valdantieji, skyrė didelį dėmesį kalbėjimui apie medicinos darbuotojų darbo užmokesčio didinimą. Jie kritikavo praėjusios ministerijos pasirašytus bei įgyvendintus įsipareigojimus profesinėms sąjungoms ir medicinos darbuotojų bendruomenei, reikalaudami dar spartesnio darbo užmokesčio didinimo. Kur visi tie pažadai dingo dabar, veidmainiai jūs?…

Iki šiol labai tolerantiškai žiūrėjome į ministro A. Dulkio mokymąsi būti ministru. Šypsojomės iš neegzistuojantio 130 žingsnių plano, nors dėl jo buvimo buvo apgautas ne tik Prezidentas, bet ir visa Lietuva. Atlaidžiai laukėme, kol ministras susivoks pandemijos valdyme ir bandys suvaldyti vakcinacijos chaosą, nors kasdien vis labiau tampa aišku, kad artėjant masinei vakcinacijai chaoso bus tik daugiau ir ministerija nieko nedaro, kad įtikintų bijančius vakcinuotis žmones.

Medikų socialinės gerovės ir saugumo atleisti negalėsime, nes matome, kad ministerijos akibrokštai medicinos bendruomenei, medikų kvietimo derėtis dėl kolektyvinės sutarties ignoravimas tampa didžiule grėsme, kad vieną rytą atsibusime visai be medikų.

Tad jei ministras neatliepia nei visuomenės nei medikų lūkesčių – gal jau baikite tampytis, kažką vaidinti ir pakeiskite ministrą.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap