2022-05-18

Seimas užsimojo, kad bedarbiai sveikatą turėtų draustis patys

Nedirbančius, bet turinčius darbo rinkai besirengiančio asmens statusą, žmones siūloma apdrausti sveikatos draudimu valstybės lėšomis.

Kitiems, ypač ilgalaikiams bedarbiams, kurie neteks bedarbio statuso, nuo gegužės draustis teks patiems. 

Seimas antradienį po pateikimo priėmė svarstyti tokią Sveikatos draudimo įstatymo pataisą.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko teigimu, nauja tvarka atskirs žmones, kurie ieško darbo ir kurie bedarbiais registruojasi tik dėl socialinių garantijų.

„Tikrai yra tokių žmonių, kurie Užimtumo tarnyboje registruojasi ne tam, kad susirastų darbą, – jie registruojasi tam, kad gautų sveikatos draudimą ir neretu atveju tam, kad gautų socialinę piniginę paramą, nes savivaldybės juos siunčia ten užsiregistruoti. Tokiu būdu mes gauname situaciją, kad šitie žmonės apsimeta, kad jie ieško darbo, o mes apsimetame, kad jiems padedame siūlydami darbą, kai iš tikrųjų problemos yra visai kitos ir jas reikia identifikuoti ir pradėti išspręsti“, – Seimo nariams kalbėjo viceministras.  

„Įsivaizduokite, jeigu žmogus virš dešimt metų niekur nedirbo, atprato nuo rutinos, jam yra tikrai sudėtinga tiesiog natūraliai atsikelti, nueiti į darbą laiku ir išdirbti aštuonias valandas“, – pridūrė jis. 

Viceministro teigimu, visos bedarbių nurodomos priežastys, kodėl jie nedirba, bus analizuojamos.  

V. Šilinskas pabrėžė, kad valstybė draus tik tuos žmones, kurie darbo neranda laikinai ir dėl objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, turi pradelstų skolų ir baiminasi, kad įsidarbinus didžiąją dalį atlyginimo nuskaitytų antstoliai, darbo vieta yra toli nuo gyvenamosios vietos, nėra kur palikti vaikų ar jie slaugo tėvus. 

„Šitas problemas visų pirma turime identifikuoti, tai yra nustatyti, kad tai yra tos priežastys, dėl kurių žmogus nedirba, ir padėti jas išspręsti. Pabrėžiu, kad visiems šitiems asmenims, kuriuos mes vadintume besirengiančiais darbo rinkai, sveikatos draudimas liktų“, – Seimo nariams sakė V. Šilinskas. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nurodė, kad bedarbio statuso žmogus netektų, jeigu be svarbių priežasčių du kartus per 12 mėnesių atsisakytų jam siūlomo tinkamo darbo. 

Pataisos numato, kad pirmus 9 mėnesius, kol bedarbis turi teisę gauti bedarbio išmoką, jam turėtų būti siūlomas jo kvalifikaciją ir kompetenciją atitinkantis darbas, o darbo užmokestis turėtų būti ne mažesnis kaip 60-80 proc. buvusio žmogaus atlyginimo

Nuo 10-to mėnesio tinkamas darbas būtų toks, kuris nebūtinai atitiktų kvalifikaciją ar kompetenciją, darbo patirtį bet atitiktų sveikatos būklę ir nustatytą kelionės iki darbo vietos ir atgal trukmę bei išlaidas.  

Užimtumo tarnyba bedarbio statusą iš karto panaikintų ir tuo atveju, jeigu gautų informacijos apie bedarbio nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir nelegalų darbą. 

Dabar sveikatos draudimu valstybės lėšomis draudžiami Užimtumo tarnyboje įsiregistravę bedarbiai, tarnybos organizuojamose profesinio mokymo priemonėse. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Share via
Copy link
Powered by Social Snap