2022-11-25

Seime vykusioje konferencijoje išsakyta kontroversiška žinutė: A. Lukašenka rinkimus pralaimėjo

Rugpjūčio 10 dieną, LR Seime vyko Seimo nario, Užsienio reikalų komiteto Transatlantinių santykių ir demokratinės plėtros pakomitečio pirmininko Emanuelio Zingerio spaudos konferencija „Padėtis Baltarusijoje ir Astravas“. Dalyvavo Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Žygimantas Pavilionis,  Baltarusijos opozicinio pilietinio sambūrio „Mūsų namai“ vadovė Olga Karač ir Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos „Zubr“ atstovas Pavelas Maryničius.

Olga Karač kalbėjo: „Vakar įvyko paskutinė prezidento rinkimų diena ir rinkimų kampanijos metu įvyko neįtikėtinos, didžiulės, brutalios represijos prieš aktyvistus, žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus ir šiuo metu daugiau nei tūkstantis penki šimtai žmonių yra sulaikyti. Vakar buvo masiškai falsifikuoti rinkimų rezultatai beveik visoje šalyje. Apie trečią valandą, sekmadienį, beigėsi balsavimo biuleateniai, nes tiek daug žmonių norėjo nuvykti balsuoti, kad vyriausybė nebuvo tam pasirengusi. Nuo vakar dienos popietės buvo daug susidūrimų tarp eilinių rinkėjų ir rinkimų komisijos atstovų, kurie bandė sustabdyti rinkimus ir neleisti šalies žmonėms išrinkti naują prezidentą. Turime filmuotą medžiagą kaip rinkimų komisijų nariai mėgina falsifikuoti rinkimų rezultatus ir bando pabėgti. Bet liūdniausia istorija vyko po aštuonių vakaro, kai labai daug žmonių susirinko ir laukė rinkimų rezultatų.“

Jos teigimu, pirmą kartą Baltarusijoje, ne tik Minske, bet ir kituose miestuose, žmonės išėjo į gatves ir vykdė protesto akcijas. Brutaliai buvo sutramdyti taikūs protestuotojai. Vienas ar du asmenys buvo nužudyti. Oficialiai teigiama, kad aukų nėra. Kita vertus, kai kuriuose miestuose laimėjo Svetlana Cekanovskaja, gavusi 70 procentų balsų. Kai kuriuose miestuose, kur valstybė darė įtaką per policijos pajėgas, policija nepakluso vyriausybei, ėjo pas žmones, kalbėjosi su jais, apsikabindavo. Taigi, turime ne tik siaubingos, bet ir įkvepiančios video medžiagos.

Emanuelio Zingerio teigimu, „Baltarusijoje mes turime sovietinio tipo diktatūrą, liudijančią savo ryšį su buvusia Sovietų Sąjunga, kuri iš esmės paneigia baltarusių tautos teisę į baltarusių kalbą, į baltarusių mokyklas. Panaikinti keli šimtai baltarusių mokyklų. Mes iš esmės privalome prieiti prie supratimo, kad turime daryti du dalykus: stiprinti Europos sąjungos ir NATO interesus ties Baltarusijos siena, antra, turime ištiesti ranką baltarusių opozicijai. Mes turime sukurti humanitarinį koridorių baltarusių politiniams oponentams, kad jie atsidurtų Europos sąjungoje ir būtų saugūs. Tarptautinėje visuomenėje bus iškeltas klausimas, ar A. Lukašenką verta pripažinti prezidentu.“

Pavelas Maryničius pristatė platformą „Zubr“: „Tai platforma, kurioje mes renkame, apdorojame duomenis apie rinkimus Baltarusijoje. Kai kūrėme šią platformą, tikėjomės, kad tai padės kiekvienam Baltarusijos piliečiui realizuoti savo teisę į balsą ir padaryti rinkimus tokius, kokie jie turėtų būti. Mes dabar surenkame visą informaciją apie rinkimus per visą šį laikotarpį. Mes surinkome duomenis iš visų iniciatyvų, kurios veikė Baltarusijoje: tiek partinių, tiek asmeninių. Žmonės siuntė informaciją apie tai, ką mato aplinkui, tiesiai mums. Rinkome duomenis apie visus pažeidimus, kurie buvo įvykdyti išankstiniame balsavime ir paties balsavimo metu. Iki šiol gavome šešis tūkstančius pranešimų, kad kurį laiką buvome atkirsti nuo internetinio ryšio. Šie pranešimai apima visus 5776 rinkimines apylinkes Baltarusijoje ir 46 užsienyje. Tarptautiniai stebėtojai Baltarusijos prezidento rinkimuose nedalyvavo. Tačiau mūsų stebėtojai vis tiek stebėjo visas rinkimines apygardas, ypač ateinančiuosius ir išeinančiuosius iš konkrečių rinkiminių apygardų.“

Pasak konferencijos dalyvio, žmonėms, dalyvavusiems šioje platformoje, valdžia darė politinį spaudimą, juos areštuodavo,  tačiau jie vis tiek siuntė mums informaciją. Baltarusijos valdžia iškėlė bylas visoms šioms alternatyvioms platformoms, kurios norėjo stebėti rinkimus. Mūsų surinkti duomenys bus kaip įrodymai, kad rinkimais, kurių net neleidžiama stebėti, negalima pasitikėti. Rinkimuose užfiksuota begalės pažeidimų. Net 41 procentas visiškai „išpaišytas iš dangaus,“ nes mes įrodysime dokumentais, kad labai dažnai apylinkėse, kur dienos pabaigoje buvo paskelbta, kad atėjo 200 balsuotojų, fiziškai atėjo tik 14 žmonių. Kaip ir kiti faktai, kad nemažai kur jau ketvirtą valandą pritrūko biuleatenių, nors dar keturios valandos likusios balsuoti. Tai įrodo, jog valdžia darė viską, kad tikrasis balsas neįkristų į balsadėžes.

O. Karač teigimu, balsuoti ėjo dvi grupės žmonių: tie, kurie iš tikrųjų palaikė A. Lukašenką ir tie, kurie buvo priversti valstybės spaudimo, su mintimi, kad neatėję balsuoti gali netekti darbo.

Baltarusijos prezidentą pasveikino tik Rusijos prezidentas V. Putinas ir Kinijos komunistų partija. Šios konferencijos metu buvo išsakoma kita žinutė: A. Lukašenka, atsižvelgiant į visus pažeidimus, triuškinamai pralaimėjo rinkimus. Ž. Pavilionis susitikimo pabaigoje palinkėjo, kad reaguojant į tai, kas įvyko, reikėtų, kad ir diplomatai turėtų išeiti Baltarusijos gatves kartu su žmonėmis.

„Nemanau, kad baltarusių valdžia išdrįstų pulti minią, jei žinotų, kad jos gretose yra Lietuvos, Latvijos ar Didžiosios Britanijos diplomatai. Atėjo laikas diplomatinei misijai Baltarusijoje.“

Susirūpinimą taip pat išreiškė ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Antradienį jis telefonu kalbėjosi su Europos Vadovų Tarybos Pirmininku Charlesu Micheliu, su kuriuo aptarė sudėtingą politinę situaciją kaimyninėje Baltarusijoje. 

Prezidentas paragino Europos Sąjungos institucijas aktyviai  reaguoti į situaciją Baltarusijoje bei imtis lyderystės, užtikrinant stabilumo palaikymą Baltarusijoje, pagarbą demokratinėms vertybėms ir žmogaus teisėms bei laisvėms.

Šalies vadovas situaciją Baltarusijoje įvardino kaip ypač rimtą ir keliančią susirūpinimą ne tik Lietuvai, bet visai Europos Sąjungai.

Prezidentas paragino Ch. Michelį surengti neeilinę Europos Vadovų Tarybos sesiją, kurioje būtų svarstomos priemonės stabilizuoti situaciją Baltarusijoje bei  aptarti poveikio svertus.

EVT Pirmininkas teigė suprantąs situacijos Baltarusijoje rimtumą ir patikino, kad per artimiausias dienas informuos apie galimybę surengti tokį Vadovų susitikimą bei kitų ES dispozicijoje esančių instrumentų naudojimo galimybes.  

Lietuvos vadovas informavo Ch. Michelį apie Sviatlanos Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą ir patikino palaikąs ryšį su jos aplinkos žmonėmis. Prezidento teigimu, Lietuva pasiruošusi suteikti prieglobstį Baltarusijos opozicijos atstovei bei jos šeimai, iki ji apsispręs dėl tolesnės politinės ir asmeninės veiklos.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap