2022-05-17

Šiaurės Korėja toliau gąsdina pasaulį

Šiaurės Korėja šeštadienį paleido numanomą balistinę raketą, pranešė Pietų Korėjos kariškiai.

Naujas Pchenjano ginkluotės bandymas buvo įvykdytas likus kelioms dienoms iki Pietų Korėjos prezidento rinkimų.

Sausį Pchenjanas išbandė virtinę ginklų – nuo hipergarsinių aparatų iki vidutinio nuotolio balistinių raketų. Praeitą savaitę Šiaurės Korėja paleido, anot jos, „stebėjimų palydovą“, bet Seulas teigė, kad tai buvo dar vienas balistinės raketos bandymas.

Nepaisydamas griežtų tarptautinių sankcijų, įvestų dėl jo branduolinio arsenalo, Pchenjanas ignoravo JAV siūlymus derėtis nuo 2019 metų, kai iširo aukšto lygio derybos tarp Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) ir tuomečio amerikiečių prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo).

Suintensyvinęs savo kariuomenės modernizaciją Pchenjanas sausį perspėjo galintis atsisakyti ilgo nuotolio raketų ir branduolinių ginklų bandymų moratoriumo.

Pietų Korėjos kariškiai šeštadienį pranešė 8 val. 48 min. vietos (1 val. 48 min. Lietuvos) laiku užfiksavę numanomą „balistinės raketos paleidimą iš Sunano apylinkių į Rytų (Japonijos) jūrą“.

Pietų Korėjos nacionalinio saugumo taryba pasmerkė Pchenjano „beprecedentį balistinių raketų paleidimų kartojimą“, keliantį grėsmę taikai Korėjos pusiasalyje ir tarptautinei bendruomenei, sakoma prezidentūros – Mėlynųjų rūmų – pranešime.

Seulas „dar budriau stebės Šiaurės Korėjos branduolinius ir su raketomis susijusius objektus, įskaitant Jongbjoną ir Pungjė-ri“, sakoma pranešime.

Tokijas irgi patvirtino paleidimo faktą. Japonijos duomenimis, raketa pakilo „į maždaug 550 km didžiausią aukštį ir nuskriejo apie 300 km atstumą“, sakė gynybos ministras Nobuo Kishi (Nobuo Kišis).

Pasak jo, itin dažni Pchenjano ginkluotės bandymai šiais metais kelia grėsmę regionui ir yra „absoliučiai nepriimtini“.

Šiaurės Korėja žvangina ginklais likus vos keturioms dienoms iki Pietų Korėjos prezidento rinkimų. Tikėtina, kad šiais bandymais Pchenjanas nori išreikšti savo „nepasitenkinimą“ kadenciją baigiančius nuosaikių pažiūrų prezidentu Moon Jae-inu (Mun Džejinu), padėjusiu suorganizuoti Kim Jong Uno ir D. Trumpo pirmąjį susitikimą.

„Regis, Kimui atrodo, kad Moonas nedaug tenuveikė, kai žlugo Hanojaus viršūnių susitikimas“, – sakė padėties Šiaurės Korėjoje analitikas Ahn Chan-ilas (An Čaniras), turėdamas galvoje Kim Jong Uno ir D. Trumpo paskutinį susitikimą.

Pchenjanas akivaizdžiai „nusprendė teikti pirmumą savo karinei programai, kad ir ką apie tai mano Pietų Korėja“, pridūrė jis.

Įtampa su Šiaurės Korėja nebėra reikšmingas veiksnys Pietų Korėjos rinkimuose, sako analitikai. Pasak jų, dabar rinkėjams labiau rūpi pajamų nelygybė šalies viduje ir jaunimo nedarbas.

Tačiau jeigu trečiadienį pralaimės Moon Jae-ino valdančioji Demokratų partija, tai gali vesti prie Pietų Korėjos politikos Pchenjano atžvilgiu pokyčių.

Vienas iš dviejų pagrindinių kandidatų, buvęs prokuroras Yoon Suk-yeolas (Jun Sokjolas) grasino prireikus suduoti prevencinį smūgį kaimyninei Šiaurės Korėjai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Share via
Copy link
Powered by Social Snap