2022-11-26

Sibire fiksuojami temperatūros rekordai: kuo tai gresia visam pasauliui

Rusijoje, esantis Sibiro regionas garsėja kaip vienas šalčiausių žemėje gyvenamų regionų, kuriame oro temperatūra žiemą krenta žemiau 50 laipsnių šalčio ir muša visus šalčio rekordus. Visgi keliuose Sibiro miestuose praeitą savaitę oro temperatūra perkopė 30 laipsnių karščio ir sumušė visus šilumos rekordus ir visa tai mokslininkams kelia didžiulį susirūpinimą.

Keliuose Sibiro miestuose ir miesteliuose buvo užfiksuoti karščio rekordai. Mokslininkų teigimu tai reiškia, kad Arktis šyla greičiau nei manyta. Jų nuomone tai viso labo pradžia ir artimiausiu metu mūsų laukia tikrai dar ne vienas karščio rekordas šiame regione.

Šių metų gegužės mėnesį vidutinė oro temperatūra Amerikoje, didžiojoje Europos dalyje, Afrikoje ir net Antarktidoje 0,63 laipsnio viršijo vidutinę oro temperatūrą 1981-2010 metų laikotarpiu.

Tuo tarpu Sibire vidutinė oro temperatūra dar labiau viršijo vidutinę daugiametę oro temperatūrą.

Visa tai mokslininkų teigimu kelia baimę dėl kelių priežasčių. Visų pirma dėl aukštos oro temperatūros itin išauga gaisrų pavojus, kas yra itin opi problema, kadangi miškų gaisrai kasmet pridaro daugybę žalos ir sukelia didžiules ekologines pasekmes. Taip pat dėl padidėjusios oro temperatūros pradeda anksčiau laiko tirpti ledynai. Prasideda didžiuliai potvyniai, padaroma didžiulė žala gamtai ir žmonėms.

Kaip patį didžiausią aukštos oro temperatūros Sibire pavojų ekspertai įžvelgia amžinojo įšalo tirpsmą. Amžinajam įšalui tirpstant į aplinką išsiskiria didžiuliai anglies dioksido kiekiai. Iš viso Rusijos ir Kanados teritorijoje esančiose amžinojo įšalo žemėse yra beveik 1,5 trilijono anglies dioksido dujų, tiek kiek išsiskiria žemėje vidutiniškai per 40 metų ir spartus amžinojo įšalo tirpsmas gali išprovokuoti visų tų dujų išskyrimą. O tai jau gali sukelti globalinę katastrofą.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap