2022-12-04

Šiltos žiemos pasekmės: grėsmė bitynams, erkių protrūkis

 

Nors dar tik sausio vidurys, daugelyje bitynų jau verda aktyvus gyvenimas. Baiminamasi, kad neįprastai anksti perus pradėjusios auginti šeimos pritrūks maisto, nusilps ir pavasarį neturės jėgų nešti medų. Didelį nerimą kelia ir dėl šilumos bei drėgmės kaip niekad aktyvūs parazitai.

Bitininkas Anicetas Rimkevičius sako – dar nėra buvę, kad sausį bitės būtų tokios aktyvios. Augindamos perus išnaudoja daug energijos, jas tenka papildomai maitinti.

Baiminamasi, kad taip anksti pradėjusios naują darbo sezoną šeimos nenusilptų.

„Vasaros bitė gyvena 45 dienas, o žiemos – apie 5–6 mėnesius. Kuo greičiau susidėvi, tuo greičiau bitės miršta. Šeimos gali likti silpnos. Blogiausia, kad nepritrūktų maisto“, – baiminasi Akmenės r. Karniškių kaimo bitininkas.

Dar viena bitynų bėda – parazitai, kuriems šilti ir drėgni orai ypač palankūs. Gamtininkai sako, kad šiltas oras tai grėsmė ne tik bitėms – kaip niekad aktyvios erkės.

„Su erkėm darosi rimtas reikalas, tragedija. Mano šuniukai čia jau su chemija yra apipurkšti, gink dieve… O taip, kai dar nepurškiau, tai palanksto dieną kitą ir po 8, po 9 erkes randi. Man pačiam 5 buvo įsisiurbusios“, – pasakoja gamtininkas Vytautas Uosis.

Šiltėjančio klimato ženklų gamtininkai pastebi ir daugiau. V. Uosis šalia savo sodybos sako pernai vasarį matęs sugrįžusias gerves. Šiemet paukščių parskrendant laukiama dar anksčiau. Stebina ir jau sprogstantys alyvų bei kitų augalų pumpurai.

 

 

Šaltinis; www.lrt.lt

Share via
Copy link
Powered by Social Snap