2021-12-05

STT baigė tyrimą dėl buvusios Nacionalinio kraujo centro vadovės piktnaudžiavimo: ar nelegaliai prekiauta paaukotu krauju?

Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras priėmė sprendimą baigti Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktą ikiteisminį tyrimą dėl galimo buvusios VŠĮ „Nacionalinio kraujo centras“ vadovės piktnaudžiavimo.

Įtarimai šioje byloje pareikšti dviem asmenims: buvusios VŠĮ „Nacionalinis kraujo centras“ vadovė įtariama piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, o vienos privačios bendrovės akcininkas – padėjimu piktnaudžiauti.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2018 m. kovo mėnesį. Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad VšĮ „Nacionalinis kraujo centras“ buvusi vadovė galėjo susitarti su privačios bendrovės (Solis Tribus), veikiančios asmens sveikatos priežiūros, vaistinių žaliavų surinkimo ir vaistinių preparatų gamybos, farmacijos prekių platinimo srityse, vieninteliu akcininku, kad bendrovei būtų sudarytos išimtinės sąlygos veikti savo veiklos srityje. Savo internetiniame puslapyje bendrovė yra nurodžiusi Nacionalinį kraujo centrą kaip partnerį. Dėl to visuomenės spėliojimai, jog buvo parduodamas žmonių paaukotas kraujas nėra patvirtinti, o STT tokių aplinkybių netyrė, kadangi tam nebuvo pagrindo.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė prieš dvejus metus teigė, kad Nacionalinio kraujo centro vadovės sulaikymas ministerijos vadovybei nebuvo didelė staigmena. 

Pagal Baudžiamąjį kodeksą už piktnaudžiavimą ir prekybą poveikiu gali būti baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki 7 metų, už ūkinę, komercinę, finansinę ar profesinę veiklą, neturint tam licencijos, gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki 4 metų.

Tai ne pirmas ikiteisminis tyrimas, susijęs su Nacionaliniu krauju centru. Piktnaudžiavimu tarnyba kaltintas ir J. Bikulčienės pirmtakas Vytenis Kalibatas. Būtent tuo metu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba kaltino jį, kad 2005–2009 m. iš Lietuvos į Vokietiją išvežta apie 40 tonų žmonių paaukoto kraujo plazmos. Taip esą valstybei padaryta beveik 1,1 mln. eurų (3,7 mln. litų) žala.

J. Bikulčienė Nacionaliniam kraujo centrui vadovavo nuo 2013-ųjų lapkričio, o nuo 2019-ųjų metų įstaiga turi kitą vadovą. Baigus ikiteisminį tyrimą, įtariamieji ir jų gynėjai turi teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir pateikti prašymus papildyti ikiteisminį tyrimą.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap