2021-10-28

Sukviesta Valstybės gynimo taryba sprendė geležinkelių ir Rusijos propagandos klausimus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį vadovavo Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžiui, kurio metu buvo pristatytas Žvalgybos koordinavimo grupės pranešimas, aptarti svarbiausi strateginės reikšmės Lietuvos geležinkelių sektoriaus plėtros iššūkiai ir Rusijos pastangos perrašyti istoriją bei sukelti abejonių tarptautinės teisės pagrindais.

VGT nariai sutarė, kad būsimi Rusijos Konstitucijos pakeitimai ir skelbiami planai oficialiai reabilituoti Molotovo–Ribentropo paktą bei jo slaptuosius protokolus kelia didelį susirūpinimą. Būtina atkreipti sąjungininkų ir tarptautinės bendruomenės dėmesį, kad Rusija stengiasi sistemingai perrašinėti istoriją, siekdama pateisinti savo politiką kaimyninių valstybių atžvilgiu, ginčyti jų valstybingumą bei skaldyti Europos Sąjungą ir NATO.

Šalies vadovas informavo VGT narius, kad Rusijos vykdomą revizionizmo politiką aptarė su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda. Prezidentas šį klausimą ketina iškelti ir per Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdį, vyksiantį liepos 17–18 dienomis.

VGT taip pat aptarė strateginiam Lietuvos geležinkelių sektoriui tenkančius iššūkius. Patvirtinta, kad turi būti užtikrintas efektyvus ir saugus krovinių bei keleivių tranzitas geležinkeliu tarp Karaliaučiaus krašto ir likusios Rusijos dalies. Bus vertinama, ar dabartinis teisinis geležinkelių tranzito reguliavimas yra pakankamas, siekiant užsibrėžtų tikslų.

Per posėdį sutarta, kad, siekiant sukurti stiprų Lietuvos geležinkelių sektorių, itin didelę reikšmę turi europinės vėžės „Rail Baltica“ projektas. Ši geležinkelio jungtis yra svarbi ir NATO sąjungininkų pajėgų judėjimui Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse užtikrinti.

Atsižvelgdami į augantį strateginį projekto „Rail Baltica“ vaidmenį, VGT nariai sutarė, kad kuriama nauja infrastruktūra turės būti valdoma per įmonę, kurios visos savininko teisės priklausys Lietuvos valstybei. Kartu su partneriais įgyvendindama europinės vėžės projektą ir organizuodama geležinkelio linijos statybas, Lietuva savo teritorijoje užtikrins darbų efektyvumą, skaidrumą ir kokybę.

Po posėdžio krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad, nors dezinformacinių žinučių iš Kremliaus temų skaičius stabilizavosi, padaugėjo juos platinančių šaltinių. Dėl to, tvirtino R.Karoblis, bendrai yra jaučiamas padidėjęs propagandinės informacijos iš Rusijos srautas, kuris, tikėtina, toliau liks intensyvus.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap