2021-11-28

Susitiko Šiaulių vadovai ir gydytojai: ligoninės direktorius teisinosi, o administracijos vadovas kaltino miestiečius

Šiaulių miesto savivaldybės organizuotoje spaudos konferencijoje daugiausiai dėmesio ir vėl sulaukė koronaviruso tema, apie tai kalbėjo trys pranešėjai: Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento vadovė Simona Abromavičienė, Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius R. Mažeika pradėjo nuo to, jog ligoninė laukia, kada bus pasiektas užsikrėtimų koronavirusu pikas: pagal vieną iš mokslininkų sukurtų ligos plitimo scenarijų, jo tikimasi maždaug lapkričio 27 dieną. Pagal šias prognozes, Lietuvos gydymo įstaigose bus reikalingos 1150 lovų COVID-19 pacientams gydyti.

Pastaruoju metu į Respublikinę Šiaulių ligoninę per parą paguldoma po 15 ir daugiau koronavirusu sergančių pacientų. Šiandien stacionare gydomas 101 ligonis, iš jų 15 reanimacijoje. Serga ne vien tik vyresnio amžiaus žmonės, yra ir jaunų intubuotų pacientų, kurių situacija sudėtinga. Laisvų lovų nebėra daug, todėl planuojama, kaip jų skaičių būtų galima išplėsti. Kita rimta problema – specialistų trūkumas. Gydytojų rezervas traukiasi. Reikia ir kitokio personalo.

Džiugi žinia – praeitą savaitę paskelbus apie savanorių bei darbuotojų paieškas, atsirado daugiau nei 10 asmenų, kurie vienokiu ar kitokiu būdu yra pasiryžę pagelbėti.

Pasak R. Mažeikos, situacija rajonuose nėra lengva. Čia trūksta personalo, gydytojai dažnai yra vyresnio amžiaus. Kaip gerąjį bendradarbiavimo pavyzdį jis išskyrė Mažeikių ligoninę, jau įruošusią 20 ir dar rengiančią 25 COVID-19 pacientams skirtas lovas. Tai lengvina Respublikinei Šiaulių ligoninei tenkantį krūvą, aptarnauja nors dalį viso regiono.

NVSC Šiaulių departamento vadovė S. Abromavičienė taip pat pabrėžė, jog situacija visame regione yra labai sudėtinga. Naujų atvejų skaičiai didėja kiekvieną savaitę. Jei anksčiau buvo fiksuojami lengvi protrūkiai, židiniai su aiškiai apibrėžtomis ribomis, nuo spalio mėnesio pabaigos situacija visiškai pasikeitė ir dabar liga plinta chaotiškai, atvejai fiksuojami įvairiose įmonėse, kolektyvuose, šeimose, valstybinėse įstaigose.

Šios dienos duomenimis, Šiaulių apskrityje per savaitę užfiksuoti 751 nauji susirgimų COVID-19 atvejai, iš jų net 448 – Šiaulių mieste. Šiuo metu Šiauliuose koronavirusu serga 1193 asmenys. Epidemiologinį tyrimą atlikti pavyksta tik 30-50 procentų atvejų, tam trukdo žmogiškųjų išteklių trūkumas. S. Abromavičienės teigimu, kol visuomenė nepradės laikytis karantino sąlygų, atsisakyti nebūtinų kelionių, susitikimų, išvykų į parduotuves ir kitas viešas vietas, nesisaugos, tol situacijos suvaldyti negalėsime.

S. Abromavičienė paragino žmones, kurie gavo teigiamą COVID-19 testą, nelaukti specialistų skambučio ir nedelsiant izoliuotis bei informuoti asmenis, su kuriais jie turėjo artimą kontaktą pastarųjų dienų bėgyje. Izoliavusis – pildyti anketą NVSC puslapyje, sekti savo sveikatą ir laukti specialistų skambučio.

Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis pasakojo, jog Savivaldybė visomis išgalėmis savo veiksmais stengiasi suvaldyti susirgimo plitimą. Tačiau, nors pastangų vis daugiau, situacija darosi vis blogesnė. Jis pabrėžė, jog didele dalimi dėl tokio viruso plitimo yra kalta visuomenė, nesilaikanti reikalavimų ar net neigianti viruso egzistavimą. Situacija yra rimta, tai reikia suprasti – tiek visuomenei, tiek verslo atstovams, kurie kartais taip pat pro pirštus žiūri į saugos priemones savo įstaigose.

A. Bartulio teigimu, pastaruoju metu padaugėjo susirgimo atvejų, nustatomų „Karščiavimo klinikoje“. Prie to prisideda ir šeimos daktarai, ankstyvoje stadijoje identifikuojantys simptomus bei nukreipiantys gyventojus išsitirti. Taip pat aktyviai veikia mobilusis punktas – čia praeitą savaitę suformuotos net 23 komandos, paimta virš 1700 mėginių tyrimams. Tačiau ir šie pajėgumai jau yra ties riba.

Savivaldybės iki šiol vykdytą saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolę nuo šiol oficialiai turi atlikti policijos atstovai, tačiau, susisiekus su jais paaiškėjo, kad jų pajėgų tam padaryti neužteks. Dėl to buvo pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai, Savivaldybės darbuotojai toliau dirba šį darbą, reikalui esant pasitelkdami ir policijos pajėgas.

A. Bartulis net kelis kartus pabrėžė, jog visuomenė nereaguoja į raginimus elgtis saugiai. Tačiau netrukus pati visuomenė gali pajausti savo neatsakingo elgesio padarinius: jau dabar prognozuojama, kad 2021 metais į Savivaldybės biudžetą nebus surinkta net 10 mln. Eurų (iš planuotų 90 mln. Eur.), o tai yra ženkli suma. Tai pajus kiekvienas visuomenės narys: nebebus įmanoma vykdyti įvairių projektų, įvairūs verslai nebegaus Savivaldybės užsakymų. Jau dabar yra svarstoma, ko teks atsisakyti kitais metais, o tikroji biudžeto padėtis paaiškės vėliau.

„Turime suprasti, kad jau pradedame kenkti sau“ – situaciją visuomenėje apibūdino A. Bartulis. Jis ragino žmones laikytis būtinų saugumo reikalavimų, elgtis sąmoningai, kad situaciją būtų galima kaip įmanoma sušvelninti.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap