2021-10-19

Svarbiausi pirmadienio įvykiai: prezidento kritika, vakcinos, nuosprendis neonaciui ir smūgis FSB

Nespėjote susipažinti su svarbiausiomis pirmadienio naujienomis? BNS pateikia trumpai ir aiškiai svarbiausių naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Vakcina ES. Europos vaistų agentūra rekomendavo leisti Europos Sąjungoje naudoti „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakciną nuo koronaviruso. Šį sprendimą turi patvirtinti Europos Komisija. Pagal planą, pirmieji Lietuvos ir kitų ES šalių gyventojai gali būti paskiepyti sekmadienį, gruodžio 27 dieną. 

Kitos koronaviruso naujienos:

* Per praėjusią parą patvirtinta 2130 naujų koronaviruso atvejų, mirė 20 sirgusiųjų. Ligoninėse gydomi 2478 COVID-19 pacientai, 187 iš jų – reanimacijoje. COVID-19 serga 4801 medicinos darbuotojas.

* Jungtinėje Karalystėje plintant naujai koronaviruso atmainai, daug valstybių uždarė sausumos ir oro kelius su Britanija. Lietuva nuo pirmadienio 4 valandos nebeleidžia iš šios šalies atvykti keleiviniams lėktuvams. Europos Sąjungos ekspertų vertinimu, esamos vakcinos turėtų būti veiksmingos ir prieš naująją viruso atmainą.

* Savaitgalį dėl karantino ir saviizoliacijos pažeidimų policija nubaudė 222 žmones, daugumą – už kaukių dėvėjimo ir būriavimosi taisyklių nesilaikymą. Už judėjimo apribojimų nepaisymą nubausti septyni žmonės, per 12 tūkst. automobilių buvo neleista vykti toliau. Tarp užfiksuotų pažeidėjų buvo ir Seimo narė „valstietė“ Agnė Širinskienė. Ji teigia, kad norėjo nupirkti maisto rizikos grupėje esančiam vyrui. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad gyventojų mobilumas dėl ribojimų sumažėjo ir tai veikia viruso plitimą. Vyriausybė artimiausiu metu svarstys siūlymą, kad viename automobilyje galėtų vykti tik du žmonės arba tos pačios šeimos nariai, svarstoma galimybė neberiboti judėjimo tarp miestų ir rajonų žiedinėse savivaldybėse.

* Danijos parlamentas įstatymu uždraudė audinių auginimą iki 2021 metų pabaigos. Visos audinės šalyje buvo sunaikintos, šių kailinių žvėrelių ūkiuose nustačius mutavusią koronaviruso atmainą. 

* Rusijoje per praėjusią parą oficialiai užfiksuota 29 350 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų – daugiausiai nuo epidemijos pradžios. Valdžios kritikai sako, kad tikrasis viruso paplitimo mastas ir aukų skaičius yra gerokai didesnis nei skelbia valdžia. 

Prezidento kritika. Spaudos konferenciją surengęs prezidentas Gitanas Nausėda sakė iš centrinės valdžios pasigendantis aiškumo dėl tikslios vakcinavimo eiliškumo tvarkos. G. Nausėda teigė, kad pats skiepysis, kai ateis eilė pagal amžiaus grupę. Prezidentas sakė, kad biudžeto deficito augimas yra pateisinamas, o kadenciją baigusi Vyriausybė buvo „paslėpusi“ kai kurias išlaidas, tačiau kartu jis pabrėžė, kad jau dabar reikia galvoti apie tai, kaip ekonomikai atsigavus grįžti į subalansuotą biudžetą.

Emigrantų perlaidos. Lietuvos bankas paskelbė, kad emigrantų perlaidos iš užsienio į Lietuvą šiemet sumažėjo beveik perpus – tam įtakos turi COVID-19 pandemija ir „Brexitas“. Ankstesniais metais nuo 2,6 iki 4 proc. šalies BVP sudarę perlaidų srautai, šiemet, tikėtina,  nesieks nė 2 proc.

Smūgis FSB. Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas pranešė, kad saugumo agentas pripažino siekęs jį apnuodyti. FSB agento pripažinimą A. Navalnas sako gavęs pats, kai paskambino jam apsimatęs cheminių ginklų ekspertu žvalgybos tarnyboje. „Paskambinau savo žudikui. Jis viską prisipažino“, – pareiškė A. Navalnas. Jis taip pat paskelbė pokalbio garso įrašą. 

Įtampa CAR. Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) valdžia apkaltino buvusį prezidentą Francois Bozize bandžius prieš šią savaitę vyksiančius prezidento ir parlamento rinkimus įvykdyti perversmą. Reaguodamos į tai Rusija ir Ruanda pasiuntė prieš sukilėlius kelis šimtus karių. CAR yra viena skurdžiausių ir nestabiliausių Afrikos šalių.

Ugnikalnio išsiveržimas. Havajų Didžiojoje (Havajo) saloje išsiveržė Kilauėjos ugnikalnis. Žmonės įspėjami saugotis jo pelenų. Daug turistų pritraukianti Kilauėja yra vienas aktyviausių pasaulio ugnikalnių; jis reguliariai išsiveržia nuo praėjusio amžiaus 6-ojo dešimtmečio.

Nuosprendis neonaciui. Pernai Vokietijos Halės mieste dviejų gyvybių pareikalavusią ataką surengusiam ultradešiniajam Stephanui Ballietui skirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Vyras planavo surengti žudynes sinagogoje, tačiau to padaryti jam nepavyko dėl užsklęstų durų, todėl jis nušovė du atsitiktinius žmones.

Automobilių milžinas. Europos Komisija preliminariai leido susijungti automobilių gamintojams „Fiat Chrysler“ ir „PSA Peugeot Citroen“, įmonėms sutikus prisiimti tam tikrus konkurenciją užtikrinančius įsipareigojimus. Susijungimą planuojama baigti kitąmet. Per sandorį bus sukurta įmonė „Stellantis“. Pagal automobilių gamybos apimtį bendrovė bus ketvirta pasaulyje. Ji valdys prekės ženklus „Peugeot“, „Citroen“, „Fiat“, „Chrysler“, „Jeep“, „Alfa Romeo“ ir „Maserati“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap