2021-10-20

Svarbiausi savaitgalio įvykiai: Lietuvos netektys, evakuacija Frankfurte ir kapsulė iš kosmoso

Neturėjote laiko sekti savaitgalio naujienas? BNS pateikia svarbiausių savaitgalio įvykių Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Koronaviruso situacija:

* Šeštadienį pranešta apie rekordinį koronaviruso paros atvejų skaičių – 2848. Iš viso šeštadienį ir sekmadienį pranešta apie 5067 naujus koronaviruso atvejus, mirė 36 žmonės. Sekmadienio duomenimis, ligoninėse gydomi 2054 COVID-19 pacientai, 152 iš jų – reanimacijoje.

* Virusas toliau plinta ligoninėse, globos įstaigose, pataisos namuose, įmonėse, taip pat naujas židinys fiksuotas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur šeštadienį koronavirusas nustatytas penkiems pacientams.

* Prezidentūroje sekmadienį susirinkusi Sveikatos apsaugos taryba siūlo savaitgaliais uždaryti ne maisto prekių parduotuves, išskyrus vaistines, veterinarijos, optikos, ortopedinių priemonių parduotuves, taip pat – griežčiau kontroliuoti darbą įmonėse, užtikrinti nuotolinį darbą, kur tai yra įmanoma, be kita ko, siūloma ankstinti atostogas pradinukams, į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu, vyresnių klasių mokiniams mokytis tik nuotoliniu būdu.

* Prezidentūroje vykusiame susitikime nuotoliniu būdu dalyvavo paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė, kandidatas į sveikatos apsaugos ministrus Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė ir kadenciją baigiančio premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys. Pats S. Skvernelis ir ministras Aurelijus Veryga nedalyvavo.

* A. Veryga penktadienį po pokalbio su S. Skverneliu pranešė, kad dėl koronaviruso plitimo grėsmės paskelbtą karantiną bus siūloma tęsti iki metų pabaigos, griežtinti ribojimus prekybai, plėsti nuotolinį ugdymą. Anot ministro, griežtesnis karantinas turėtų įsigalioti nuo ateinančio trečiadienio, jis turėtų tęstis iki gruodžio 31 dienos. 

Netektis. Eidamas 78-uosius metus mirė Kauno valstybinio choro dirigentas Petras Bingelis. Pastaruoju metu jis sirgo koronavirusu, gulėjo ligoninėje. BNS kalbinti jo kolegos sakė, kad velionis buvo vienas ryškiausių Lietuvos chorvedžių ir tikras dzūkas su didele širdimi bei pabrėžė jo svarbą Lietuvos kultūrai, jos žinomumo didinimą pasaulyje. Užuojautą dėl P. Bingelio mirties pareiškė ir šalies vadovai bei kultūros ministras.

Ministrų kabinetas. Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį susitiko su antruoju Laisvės partijos kandidatu į susisiekimo ministrus, dabartiniu ekonomikos ir inovacijų viceministru Mariumi Skuodžiu. Šalies vadovo atstovas spaudai Antanas Bubnelis teigė, kad kandidatas prezidentui paliko pozityvų įspūdį tiek dėl kompetencijos, tiek dėl patirties. Savo ruožtu, M. Skuodis sakė, kad jo prioritetas būtų skaidrumas, jis taip pat teigė vertinsiantis ir šią savaitę priimtus kadenciją baigiančio susisiekimo sprendimus dėl „Lietuvos geležinkelių“ valdybos.

Sulaikymai Baltarusijoje. Baltarusijoje opozicijai tęsiant protestus prieš autoritarinio vadovo Aliaksandro Lukašenkos režimą, sulaikyta per 100 žmonių. Dauguma sulaikyti Minske, tačiau protesto akcijos vyko ir Breste, Gardine, Smolevičiuose ir Chatežino kaime prie Minsko. Masiniai protestai tęsiasi nuo rugpjūčio 9-ąją vykusių šalies prezidento rinkimų, kurių nugalėtoju paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis nuo 1994-ųjų.

„Brexito“ derybos. Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai sekmadienį susitinka veikiausiai paskutinių dviejų dienų derybų siekdami prekybos susitarimo po „Brexito“. Britų derybininkas Davidas Frostas (Deividas Frostas) po dviejų dienų pertraukos, kuri buvo padaryta po savaitę trukusių bevaisių naktinių derybų Londone, atvyko į Briuselį toliau derėtis su ES atstovu Micheliu Barnier (Mišeliu Barnjė). Susitarimo šalims nepavyksta pasiekti jau aštuonis mėnesius.

Protestai Prancūzijoje. Paryžiuje šeštadienį vykęs masinis protestas prieš naujo saugumo įstatymo projektą antrą savaitgalį iš eilės peraugo į smurtą – demonstrantai susirėmė su policija, buvo daužomi langai, padegti keli automobiliai. Susirėmimų būta ir Nanto bei Liono miestuose. Prancūzijos policija per visoje šalyje vykusius protestus areštavo 95 žmones, buvo sužeisti 67 pareigūnai.

Kapsulė iš kosmoso. Japonijos kosminio zondo „Hayabusa 2“ paleista nedidelė kapsulė pargabeno į Žemę iki 0,1 g medžiagos iš tolimo asteroido Riugu (Ryugu), anot mokslininkų, tai gali suteikti naujų žinių apie Saulės sistemos raidą ir gyvybės mūsų planetoje kilmę. Pietų Australijoje nusileidusioje kapsulėje – asteroido grunto pavyzdžiai. Ši misija truko šešerius metus. Tuo metu iš Mėnulio su jo grunto pavyzdžiais į Žemę grįžta Kinijos kosminio zondo kapsulė. Vykdant šią misiją turi būti pargabenti pirmieji po keturių dešimtmečių pertraukos Mėnulio grunto pavyzdžiai.

Evakuacija Frankfurte. Vokietijos mieste Frankfurte sekmadienį buvo evakuota kone 13 tūkst. gyventojų, kad ekspertai galėtų neutralizuoti nesprogusią Antrojo pasaulinio karo laikų bombą. 500 kg britų sprogmuo ketvirtadienį rastas vienoje statybvietėje miesto centro vakarinėje dalyje. Pareigūnai evakavo 700 m spinduliu aplink ją gyvenančius žmones. Bombos neutralizavimo darbai dėl pandemijos suvaržymų turėtų trukti iki vakaro.

Situacija Moldovoje. Išrinktoji Moldovos prezidentė Maia Sandu (Maja Sandu) per sekmadienį Kišiniove surengtą protesto akciją apkaltino dabartinį šalies vadovą Igorį Dodoną siekiant sukelti chaosą šalyje ir pareikalavo Vyriausybės atsistatydinimo bei pirmalaikių parlamento rinkimų. Kaip skelbta anksčiau, M. Sandu sukvietė gyventojus į protesto akciją po to, kai I. Dodono vadovaujama Socialistų partija anksčiau šią savaitę sudarė parlamentinę daugumą su pabėgusio Moldovos oligarcho Ilano Soro (Ilano Šoro) partija „Sor“ ir keliais nepriklausomais deputatais, kurie pasitraukė iš Demokratų partijos.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Share via
Copy link
Powered by Social Snap