2021-10-20

Teismo akibrokštas H. Daktarui: lieka kalėti iki gyvos galvos

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį atmetė iki gyvos galvos įkalinto Henriko Daktaro prašymą skirti jam terminuotą bausmę. 

Kaip pranešė teismas, Pravieniškių pataisos namų teikimą dėl terminuotos bausmės skyrimo įvertinusi teisėjų kolegija nusprendė, kad H. Daktaro pakartotinio nusikalstamumo riziką vis dar sudaro pakankamai reikšmingas balų, kuriems įtaką gali daryti pats nuteistasis, skaičius. 

Anot teismo, svarbu tai, kad H. Daktaras anksčiau ne kartą yra teistas, o šiuo metu atlieka bausmę už daugybės nusikalstamų veikų, tarp kurių yra ir labai sunkūs nusikaltimai, padarymą, tačiau savo kaltės teisme jis nepripažino. 

„Socialinio tyrimo išvados taip pat patvirtina, kad nuteistasis ir vertinimo metu kaltės nepripažino, nusikaltimus sąlygojusias aplinkybes analizuoja paviršutiniškai iš subjektyvių pozicijų, nurodo, jog yra nekaltas, nuteistas neteisėtai ir per griežtai“, – rašoma teismo pranešime. 

Teisėjai taip pat nusprendė, kad visa H. Daktaro kriminalinė istorija rodo tai, kad pavyzdingo ir nepriekaištingo elgesio jam vis dėlto nepavykdavo išlaikyti ilgesnį laikotarpį. Tai, pasak teismo, neabejotinai atskleidžia ir netinkamą jo požiūrį į visuomenėje priimtas moralės ir elgesio normas. 

Be kita ko, įvertinta ir tai, kad H. Daktarui įkalinimo įstaigoje paskutinė drausminė nuobauda buvo skirta 2019 metų rudenį, jie iki šiol nėra atlyginęs visų iš jo priteistų civilinių ieškinių. 

„Teisėjų kolegijos vertinimu, duomenys apie nuteistojo gyvenimo stilių, mąstymą ir elgesį nesudaro pagrindo spręsti, kad nuteistasis padarė išvadas dėl savo neteisėto elgesio pasekmių, ar yra pasirengęs laikytis visuomenėje nustatytų normų, savo tikslų siekti tik teisėtais būdais“, – pažymėjo teismas. 

Pravieniškių pataisos namų teikimui teisme nepritarė ir prokuratūra. 

„Prokuratūros manymu, nuteistojo elgesys bausmės atlikimo metu nebuvo nepriekaištingas, o tai, kartu su kitomis teikimo nagrinėjimo metu nustatytomis aplinkybėmis, kelia pagrįstų abejonių, ar trumpesnis, nei nuosprendžiu paskirtas, bausmės atlikimo terminas leis pasiekti bausmės tikslus, taip pat  – ar nebus pažeistas teisingumo principas ir visuomenės interesai“, – Generalinė prokuratūra teigė anksčiau BNS perduotame komentare. 

Tai jau antrasis toks teikimas, kurį H. Daktaro prašymu parengė Pravieniškių pataisos namai.

2019 metų gruodį Kauno apygardos teismas atmetė pataisos namų teikimą ir nusprendė, kad tuo metu nebuvo pagrindo švelninti H. Daktarui skirtą bausmę. 

Teismas tuomet konstatavo, kad nuteistojo elgesys pataisos namuose nėra nepriekaištingas, o jis pats, net ir praėjus daugiau nei 20 metų nuo labai sunkių nusikaltimų, dėl kurių atlieka bausmę, nepripažįsta savo kaltės ir mano, kad yra nuteistas nepagrįstai griežtai. 

Pernai sausio pradžioje Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino šį sprendimą ir konstatavo, kad vien tai, jog H. Daktaras jau yra atlikęs daugiau nei 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, nesudaro pagrindo keisti paskirtą bausmę. 

Laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę H. Daktarui 2013 metais skyrė Klaipėdos apygardos teismas, kuris jį pripažino kaltu dėl vadovavimo nusikalstamam susivienijimui, kurio nariai 1993-2000 metais naudojo ir planavo naudoti sprogmenis bei ginklus įvairiuose nusikaltimuose – nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose.

H. Daktaro įkalinimo pradžia laikomi 2009 metai, tačiau į bausmę įskaičiuojamas ir pagal ankstesnius – Vilniaus apygardos teismo 1997 metų vasario ir 2006 metų gruodžio – nuosprendžius už grotų praleistas laikas. 

2008 metų gruodį teismas buvo leidęs H. Daktarą suimti, tačiau jis pasislėpė ir tik kitų metų rudenį buvo sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto. 

Pagal 2019-ųjų pavasarį Seimo priimtas įstatymo pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį, teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Jei teismas nusprendžia įkalinimo įstaigos teikimo netenkinti, pakartotinai dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo galima kreiptis praėjus vieneriems metams. 

Teismo nutartis per septynias dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap