2021-05-11

Turkijoje ir Graikijoje per žemės drebėjimą žuvo mažiausiai 12 žmonių, šimtai sužeista

Turkijoje ir Graikijoje mažiausiai 12 žmonių žuvo ir dar šimtai buvo sužeista per stiprų žemės drebėjimą, penktadienį įvykusį Egėjo jūros dugne netoli Samo salos, pranešė pareigūnai.

Penktadienį 13 val. 51 min. vietos (ir Lietuvos) laiku įvykusio žemės drebėjimo, kurio stiprumas vertinamas 6,7–7 balais, epicentras buvo Egėjo jūros dugne į šiaurę nuo Samo salos. Požeminiai smūgiai Same taip pat sukėlė nedidelių cunamio bangų, sugriovė ir apgadino pastatų, pranešė tarnybos.

Ugniagesiai informavo, kad Samo salos uostamiestyje Vatyje sugriuvus sienai žuvo du paaugliai. Graikijos visuomeninė televizija ERT nurodė, kad pirmosiomis šio drebėjimo aukomis šalyje tapo 15 ir 17 metų moksleiviai, ėję namo iš mokyklos.

„Du sąmonę praradę jaunuoliai buvo ištraukti iš po sugriuvusios dienos nuolaužų ir buvo išvežti į ligoninę atpažinti“, – sakoma ugniagesių pranešime.

Graikų tarnybos nurodė, kad dar keturi žmonės buvo sužeisti požeminiams sugriovus keleto senų pastatų sienas.

Tuo metu Turkijos vakarinėje Izmyro provincijoje žemės drebėjimas pareikalavo mažiausiai šešių gyvybių ir dar 257 žmonės buvo sužeisti, pranešė Nepaprastųjų situacijų ir gaivalinių nelaimių valdymo agentūra AFAD.

„Kaip rodo gauta informacija, žuvo šeši žmonės, 257 buvo sužeisti“, – sakoma agentūros pranešime.

AFAD nurodė, kad drebėjimo smarkiai paveiktame Izmyro mieste, turinčiame 4,5 ,mln gyventojų, gelbėjimo darbai tęsiami dar 12 pastatų.

Graikijoje požeminiai smūgiai buvo juntami Kretos saloje ir sostinėje Atėnuose, pranešė ERT. Apie užfiksuotą drebėjimą taip pat pranešė ir Bulgarija.

Turkijos ir Graikijos, besiginčijančių dėl teisių į energetikos išteklių telkinius Viduržemio jūros rytinėje dalyje, užsienio reikalų ministrai po žemės drebėjimo pažadėjo, kad abi šalys padės viena kitai.

„Graikijos užsienio reikalų ministras [Nikas] Dendijas (Nikos Dendias) paskambino mūsų ministrui Mevlutui Cavusoglu (Mevliutui Čavušoglu) ir palinkėjo geriausios kloties. Abu ministrai pabrėžė esantys pasiruošę prireikus padėtis vienas kitam“, – sakoma Turkijos URM pranešime.

Tuo metu Graikijos premjeras Kiriakas Micotakis (Kyriakos Mitsotakis) paskambino Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui (Redžepui Tajipui Erdohanui) ir pareiškė užuojautą dėl drebėjimo aukų.

„Ką tik paskambinau prezidentui @RTErdoganui, kad pareikščiau užuojautą dėl tragiškos žmonių gyvybių netekties per žemės drebėjimą, smogusį abiem šalims, – jis parašė per „Twitter“. – Kad ir kokie būtų mūsų nesutarimai, tokiais laikais mūsų žmonės turi stovėti kartu.“

Sugriauti kvartalai

Vaizdo įrašuose iš Izmyro matyti sugriuvę pastatai, žmones, bandantys prasibrauti pro griuvėsių krūvas gatvėse. 

Miesto meras Mustafa Tuncas Soyeras (Mustafa Tunčas Sojeras)  televizijai „CNN Turk“ sakė, kad gavo informacijos, jog sugriuvo 20 pastatų.

Socialiniuose tinkluose publikuotuose vaizduose matyti Izmyro gatvės, užlietos veikiausiai vandens bangos.

Virš įvairių miesto dalių, kur griuvo pastatai, buvo matomi kylantys tirštų baltų dūmų kamuoliai.

Iš drono darytuose Turkijos televizijos NTV įrašuose matyti griuvėsiais virtę ištisi miesto kvartalai.

TRT televizija parodė, kaip vietos gyventojų ir policijos padedami grandininiais pjūklais apsiginklavę gelbėtojai skinasi kelią pro sugriuvusio aštuonių aukštų pastato griuvėsius.

Gelbėtojai prašė laikytis tylos, tikėdamiesi išgirsti po griuvėsiais galėjusius likti žmones. Į gyvą grandinę sustoję žmonės griuvėsius valė iš rankų į rankas perduodami riedulius ir nuolaužas.

„CNN Turk“ parodė, kaip iš po griuvėsių ištraukiama gyva moteris.

R. T. Erdoganas per „Twitter“ parašė, kad yra pasiruošęs padėti „visomis mūsų valstybei prieinamomis priemonėmis“.

„Tai buvo chaosas“ 

Netoli drebėjimo epicentro esančioje Graikijai priklausančioje Samo saloje panikos ištikti žmonės išbėgo į gatves.

„Kai kurių namų sienos suskeldėjo; keletas pastatų yra apgadinti“, – visuomeninis transliuotojas ERT citavo Samo mero pavaduotoją Michalį Miciją (Michalis Mitsios).

„Tai buvo chaosas, – sakė kitas mero pavaduotojas Giorgas Dionisjus (Giorgos Dionysiou). – Nieko panašaus nebuvome patyrę“.

Graikijos civilinės saugos agentūra Samo salos gyventojams išsiuntinėjo trumpąsias žinutes, kuriose nurodoma „likti lauke ir atokiau pastatų“.

Imantis atsargumo priemonių buvo uždarytas salos oro uostas.

Graikija ir Turkija yra vienoje aktyviausių pasaulio žemės drebėjimų zonų.

1999 metais Turkijos šiaurės vakaruose įvykus 7,4 balo stiprumo žemės drebėjimui žuvo daugiau nei 17 tūkstančių žmonių, įskaitant 1 000 – Stambule.

2011 metais kitas žemės drebėjimas pietrytinėje Vano provincijoje nusinešė daugiau nei 600 gyvybių.

Graikijoje pastarąjį kartą žmonių aukų pareikalavęs žemės drebėjimas įvyko 2017 metų liepą netoli Samo esančioje Koso saloje

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Share via
Copy link
Powered by Social Snap