2021-10-22

Valdovų rūmų muziejuje žymių Europos dailininkų darbai: nuo Sacro iki Profano

2020 m. vasario 16-ąją, minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaroma tarptautinė paroda „NUO SACRO IKI PROFANO. Giorgio Baratti dailės kolekcija iš Milano“. Paroda vyks iki rugsėjo 27 d. Parodoje eksponuojami garsių XIV–XVIII a. Italijos dailininkų ir skulptorių kūrinių rinkinys ir keletas kitų Europos šalių menininkų darbų. Šia proga kalbiname parodos kuratorę Daivą Mitrulevičiūtę.

Kaip vyko pasiruošimas šiai parodai?

Ši paroda yra jau ketvirtas Valdovų rūmų bendradarbiavimo projektas su Italijos institucijomis. Šis projektas išsiskiria tuo, kad muziejaus direktorius Vydas Dolinskas kartu su manimi (parodos kuratore Daiva Mitrulevičiūte) vykome į Italiją du kartus ir patys galėjome rinktis eksponatus iš visos kolekcijos. Mums buvo suteikta didžiulė laisvė.

Tai buvo ypatingas atvejis, kai patys galėjome rinktis kūrinius ir rengti parodos koncepciją, taip pat ir visą projektą.

Ankstesniais atvejais mes neturėjome tokios pasirinkimo laisvės. Buvo labai įdomu dirbti prie šio projekto. Atsirinkome apie devyniasdešimt kūrinių.

Kokie pokyčiai vyko dailėje pereinant nuo Viduramžių prie Renesanso?

Iki Renesanso dailėje vyravo tiktai sakraliniai siužetai, tuo tarpu mitiniai siužetai, senovės graikų ir romėnų siužetai nebeegzistavo. XVI – XVII a. antikiniai siužetai sugrįžo į dailininkų drobes. Kartu atsirado ir labai išpopuliarėjo portreto žanras, peizažai, natiurmortai. Atsirado daug daugiau temų, nei vyravo ankstesniais amžiais. Nors vis dar dominavo sakralinė dailė, tačiau šalia jos egzistavo ir kiti žanrai. Mes parodoje norėjome atspindėti ne tik sakralinę dailę, bet ir naujai atsiradusius arba atgimusius žanrus.

Kokie parodoje eksponuojamų kūrinių ryšiai su Lietuva?

Parodoje mes pristatome darbus kelių dailininkų, kurie buvo žinomi ir mūsų valdovams. Pavyzdžiui, Vladislovas vaza, dar būdamas būsimu sosto įpėdiniu, 1624 – 1625 m. keliavo po Europą, taip pat ir Italiją, susipažino su kai kuriais italų dailininkais, pavyzdžiui Guido Reni. Guido Reni kūrinys taip pat yra ir parodoje. Nuo XVI a. trečio dešimtmečio Lietuvos valdovų kolekcijose padaugėjo italų dailininkų kūrinių. Parodoje pristatomi dviejų iš Karači giminės dailininkų darbai. Karači giminė buvo žinoma mūsų valdovams, mūsų didikams, jų kolekcijose būta Karači giminės dailininkų darbų. Taip pat parodoje pristatome Gianmaria Mosca Padovanui arba jo aplinkai priskiriamo skulptoriaus darbą – Kristų vaizduojančią figūrėlę. Gianmaria Mosca Padovano ilgai dirbo Lietuvos ir Lenkijos valdovų dvare ir yra kūręs paminklus mūsų valdovams ir Vilniaus katedroje, vyskupams. Parodoje pristatomas Palma Il Giovane, dailininko iš Venecijos kūrinys. Palma Il Giovane taip pat buvo žinomas mūsų valdovams, jo darbų taip pat būta valdovų ir didikų kolekcijose.

Ką apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovus pasako ši paroda?

Ši paroda pasako tai, kad mūsų valdovai, kiek mes žinome remiantis istoriniais šaltiniais ir išlikusiais kūriniais, tikrai buvo susipažinę su Italijos tapyba.

Pavyzdžiui, XVII a. pirmoje pusėje ar netgi anksčiau buvo sukaupę nemažą dailės kolekciją. Tokie kūriniai, kurie pristatomi parodoje, parodo, kokio lygio kūriniai kažkada puošė mūsų valdovų rezidencijas, tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje. Valdovai tikrai turėjo skonį, tikrai buvo susipažinę su puikiais dailininkais, turėjo savo agentus ir tie agentai Italijoje ieškojo kūrinių, kuriuos vėliau siųsdavo mūsų valdovams į jų dvarus. Taigi, mes parodome bendrą kontekstą, kuris atspindi, kuo domėjosi mūsų valdovai.

Parodą globoja Jo Eminencija Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Ką Jūsų manymu ši paroda gali reikšti Lietuvos tikintiesiems?

Pirmiausia, krikščionisškoji dailė visada buvo mūsų kultūros dalis. Ši paroda labai plačiai pristato krikščioniškąją dailę, tad manau, kad ši paroda Lietuvos lankytojams turėtų būti įdomi ne tik iš meninės pusės, bet ir suteikti žinių apie krikščionių tikėjimą. Manau, kad katalikams būtų smagu ir malonu apsilankyti šioje parodoje. Tai – kartu ir krikščioniškajai dailei skirta paroda.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap