2021-10-28

Vilnius švenčia gimtadienį: ką aplankyti?

 

Šį savaitgalį Vilnius švenčia savo 697-ąjį gimtadienį. Pateikiame jums trumpą apžvalgą renginių, kurios reikia aplankyti šį savaitgalį.

1. Vilniaus šviesų festivalis

Laukiamiausias šio savaitgalio renginys vyks sausio 24 – 26 dienomis. Šviesų šou galima bus pamatyti įvairiose miesto vietose.

Šį savaitgalį sostinę nušvies Vilniaus šviesų festivalis – šaltuoju ir tamsiuoju sezonu miestui įkvėps gyvybės ir šilumos, išryškins miesto architektūrą, nušvies gražiausius Senamiesčio kiemus, atvilios minias vilniečių ir miesto svečių švęsti Vilnių. Antrus metus kuriama nauja tradicija festivalį surengti per miesto gimtadienį – sausio 25-ąją Vilnius švęs jau 697-ąjį. Miesto centre ir Senamiestyje sukurtomis instaliacijomis vilniečiai ir miesto svečiai galės mėgautis tris vakarus iš eilės, nuo sausio 24 iki 26 dienos vakaro.

2. Vilniaus diena valdovų rūmuose

Renginys vyks sausio 24 – 26 dienomis.

Legenda apie Gedimino sapną ir Vilniaus įkūrimą giliai įsišaknijusi, bet archeologai, istorikai ir kiti tyrinėtojai neabejoja, kad Vilniaus tapsmas buvo ilgas, o Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas miestą kūrė ne tuščioje vietoje. Dvidešimt metų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje trukę archeologiniai tyrimai atskleidė, kad ankstyviausius Lietuvos teritorijoje mūro įtvirtinimus Pilies kalno papėdėje Vilniaus centre statė dar Gedimino pirmtakai, prie Lietuvos valdžios vairo XIII a. pabaigoje stoję Gediminaičių dinastijos pradininkai.

Žemutinę pilį iš esmės sustiprino ir išplėtė Gediminas, kurio valdymas buvo svarbus impulsas ir Vilniaus proveržiui. 1323 m. sausio 25 d. „visame pasaulyje išplitusiems krikščionims“, o visų pirma Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo, Kelno miestams, iš Vilniaus siųstame laiške Gediminas skelbė, kad jau prieš dvejus metus „mūsų mieste Vilniuje“ pastatydinęs bažnyčią pranciškonų vienuoliams.

3. Vilniaus gimtadienis Gedimino bokšte – adresatas Vilnius

Sausio 25 dieną Gedimino pilyje visą dieną žmonės kviečiami atvykti ir kartu švęsti Vilniaus gimtadienį.

4. Tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda ADVENTUR 2020

Litexpo  parodų rūmuose sausio 24 – 26 dienomis vyks tarptautinė turizmo paroda.

Parodoje pristatomos turizmo rinkos naujovės, naujos kelionių kryptys, maršrutai bei pasaulinės turizmo tendencijos, skatinamas domėjimasis Lietuva, įvairiomis šalimis, aktyviu laisvalaikiu, turiningu poilsiu ir kokybiškesniu gyvenimo būdu, mezgami naudingi verslo ryšiai ir asmeniniai kontaktai su vartotojais.

5. 15-asis prancūzų kino festivalis ŽIEMOS EKRANAI

Sausio 23 – vasario 9 dienomis Vilniuje vyksta jubiliejinis prancūziško kino festivalis. Kino festivalio filmus galima pamatyti įvairiuose miesto kino teatruose.

Šiais metais skatinsime žiūrovus leistis į dabarties laiko paieškas bei panirti į atsitiktinumų žavesį. Šiemet programoje – per trisdešimt rinktinių filmų.

Kruopščiai atrinktoje pagrindinėje programoje Dabarties laiko beieškant pristatoma penkiolika autorinio kino filmų, sukurtų Prancūzijoje per pastaruosius dvejus metus. Filmus sieja atidus ir gilus žvilgsnis į dabarties realijas, netikėtos ir drąsios kasdienybės interpretacijos, jiems būdinga išskirtinė, raiški kino kalba.

6. Atvirų durų diena didžiajame šiltnamyje VU botanikos sode Kairėnuose

Šį šeštadienį vilniečiai turi itin retą progą apsilankyti VU botanikos sodo botanikos šiltnamyje, kuris paprastai yra uždarytas nuo lankytojų.

Žmonės turi galimybę susipažinti su egzotinės floros kolekcija. Taip pat 11:00, 12:30, 14:00 val. uždaro grunto augalų kuratorė Teresė Jokšienė Didžiajame šiltnamyje, lankytojams, pasakos apie didžiausius ir mažiausius floros atstovus mūsų šiltnamyje, o gal ir augančius jūsų namuose.

7. Fashion Bazaar Išpirktuvės

Sekmadienį Siemens arenoje vyks dizainerių paroda ir gaminių pardavimas. Gyventojai turi itin gerą progą su didelėmis nuolaidomis įsigyti firminių dizainerių gaminių. Dizaineriai teigia atrinkę tik geriausius gaminius už geriausią kainą.

8. Pirmą kartą lietuviškai: Lietuvos vardas Mikalojaus Daukšos katekizme

Vilniaus paveikslų galerijoje sausio 24 – 31 dienomis gyventojai turi galimybę aplankyti itin idomią ir turiningą parodą.

2020 m. sausio 24 d., penktadienį, 17 val. Lietuvos dailės muziejus ir Vilniaus universiteto biblioteka kviečia į Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaromą parodą „Pirmą kartą lietuviškai: Vilniaus vardas Mikalojaus Daukšos Katekizme“. Tai trečioji paroda iš 2018–2022 m. tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto Vilniaus 700 metų jubiliejui pasirengti. Parodą atidarys kultūrologų pokalbis, kuriame dalyvaus prof. Viktorija Daujotytė, habil. dr. Ingė Lukšaitė, prof. Eugenija Ulčinaitė, dr. Darius Kuolys. Pokalbį moderuos dr. Aurimas Švedas. Renginyje dalyvaus ir pianistė Aleksandra Žvirblytė, aktorė Jūratė Vilūnaitė.

9. Nemokamas simfoninis koncertas Dirigentų paradas

Šį šeštadienį 12 valandą visi yra kviečiami į Vilniaus kongresų rūmuose vyksiantį koncertą.

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, bendradarbiaudamas su Berlyno filharmonijos kameriniu orkestru, kviečia Jus į simfoninės muzikos koncertą, kuriame dirigentai iš viso pasaulio atliks N. Rimski-Korsakovo, L. van Beethoveno, J. Sibelijaus, P. Čaikovskio, F. Schuberto ir kt. kūrinius.

Tiems kas neabejingas simfoninei muzikai laukia įspūdingas koncertas

10. 1937 – 1940 m. Vilnius šveicaro akimis

Atvykę į Energetikos ir technikos muziejų atsidursite tarpukario Vilniuje. Paroda vyks iki pat vasario 1 dienos.

XX a. 4 dešimtmetyje Vilniuje kursuoja šveicariški „Saurer” autobusai, tuo tarpu jaunas šveicarų mechanikas Alfred Rietmann kompanijos „Saurer” komandiruojamas į Vilnių vadovauti miesto viešojo transporto įmonės autobusų parkui. Atsiminimuose šveicaras aprašė savo darbą ir gyvenimą Vilniuje, Antrojo pasaulinio karo išvakarių ir pradžios įvykių sūkurį, o visas šias patirtis fiksavo fotografijose, kurių išliko apie 90.

Šį savaitgalį vilniečiai ir miesto svečiai tikrai turėtų rasti, ką nuveikti ir kiekvieno, kuris nepatingės išeiti iš namų ir pabuvoti tam tikruose renginiuose laukia tikrai malonūs ir ilgai išliekantys įspūdžiai.

Linkime jums gražaus ir turiningo savaitgalio švenčiant Vilniaus gimtadienį!

Parengta pagal: www.madeinvilnius.lt ir www.ltdiena.lt medžiagą

Share via
Copy link
Powered by Social Snap