2020-10-29

Vokietija ir Prancūzija tiesiogiai apkaltino Rusiją dėl A. Navalno apnuodijimo

Vokietija ir Prancūzija trečiadienį tiesiogiai pripažino Rusijos „įsitraukimą ir atsakomybę“ už Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimą ir pabrėžė, kad jos ragins Europos Sąjungą paskelbti atitinkamų sankcijų.

Galingosios Europos šalys ne kartą prašė Maskvos pateikti išsamios informacijos apie apnuodijimą, įvykusį Rusijoje, bet „iki šiol Rusija nepateikė jokio įtikinamo paaiškinimo“, sakoma Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų pranešime.

„Remdamiesi šiuo kontekstu manome, kad nėra jokio kito įtikinamo p. Navalno apnuodijimo paaiškinimo, išskyrus Rusijos įsitraukimą ir atsakomybę“, – pabrėžė jie.

Vokietija iki šiol ragino Maskvą ištirti šią bylą, bet tiesiogiai nekaltino prezidento Vladimiro Putino vyriausybės.

Tačiau Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) antradienį patvirtino Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos laboratorijų išvadas, kad Rusijos opozicijos lyderis buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurtos nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ viena iš atmainų. Tuomet Europos galybės sugriežtino savo poziciją.

Prancūzijos ir Vokietijos ministrai pažymėjo sieksiantys, kad būtų įvestos sankcijos „asmenims, atsakingiems už šį nusikaltimą ir tarptautinių normų pažeidimą pagal jų oficialias pareigas, taip pat subjektui, dalyvaujančiam „Novičiok“ programoje“.

Anksčiau trečiadienį Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas (Heikas Masas) suteikė įžangą šiam žingsniui, pareiškęs Bundestago nariams, kad sankcijos Rusijai yra „neišvengiamos“, jeigu Maskva nepateiks įtikinamų paaiškinimų dėl A. Navalno bylos.

Rugpjūčio 20 dieną A. Navalnas blogai pasijuto ir prarado sąmonę lėktuve, skridusiame iš Sibiro miesto Tomsko į Maskvą. Tuomet laineris skubiai nusileido Omsko mieste, kur opozicionierius buvo hospitalizuotas ištiktas komos. Rugpjūčio 22 dieną jis buvo pergabentas į Vokietiją ir buvo gydomas Berlyno klinikoje „Charite“.

Rugsėjo 2 dieną Vokietijos vyriausybė, remdamasi kariuomenės laboratorijos tyrimo išvadomis, paskelbė, kad A. Navalno organizme rasta „Novičiok“ grupės medžiagos pėdsakų.

Tos pačios grupės medžiaga, kaip teigia Londonas, 2018 metais Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodyti buvęs Rusijos šnipas Sergejus Skripalis ir jo duktė.

Rugsėjo 7-ąją „Charite“ pranešė, kad A. Navalnas buvo pažadintas iš dirbtinai palaikomos komos ir kad jo būklė pagerėjo. Vėliau jis buvo išrašytas iš ligoninės ir pažadėjo, kad sugrįš į Rusiją tęsti opozicijos kampanijos, kai visiškai pasveiks

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap