2021-10-28

Vyriausybė, ignoruodama išnaudojimą prostitucijoje, žengia žingsnį atgal

Neigiamą Vyriausybės išvadą dėl įstatymo pataisų, kurios numato prostitucijoje išnaudojamų asmenų nebaudžiamumą, socialdemokratai vertina kaip žingsnį atgal ir nekompetencijos demonstravimą žmogaus teisų požiūriu.

„Dabar žiūrėdami į statistiką matome, kad prostitucijoje išnaudojamų asmenų baudžiama 10 kartų daugiau negu paslaugų pirkėjų. Susidaro įspūdis, kad pastarųjų Lietuvoje beveik nėra, o prostitucijos paslaugų pasiūla yra tiesiog masinis reiškinys. Noriu priminti, kad prostitucija yra žmogaus sudaiktinimas – žmogus perkamas kaip daiktas. O ši Vyriausybė sako, kad tai normalu. Ką jau bekalbėti į prostitucijos liūną įtraukiamus vaikus. Ar galime kalbėti, kad tai normalu? Laikas persukti savo smegenis ir stoti į šių išnaudojamų žmonių teisių apgynimą. Antraip mes tikrai būsime atsilikę tarp kitų Vakarų valstybių“, – spaudos konferencijoje Seime teigė opozicijos lyderis Julius Sabatauskas.

Socialdemokratai Seime surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad prostitucija yra smurtas lyties pagrindu, ir įstatymo pataisos buvo registruotos, kad būtų baudžiami tik būtent paslaugų pirkėjai, prostitucijos atveju esantys stipriąja išnaudotojo, o neretai – ir smurtautojo, puse.

„Dabar gi už žmogaus pirkimą Lietuvoje baudžiama panašiai kaip už šuns kakučio nesurinkimą. Nesuprantu  Vyriausybės pozicijos, kai atmetamas siūlymas bausti tik perkantįjį asmenį. Žinoma, išnaudojamą mergaitę ar moterį nubausti daug lengviau. Bet stebina teisingumo ministras sakantis, kad gal koks jaunuolis per klaidą nusiperka moterį. Noriu priminti, kad kai tas jaunuolis per klaidą nusiperka marihuanos suktinę, tai yra baudžiamas. Man skaudu ir pikta matyti, kad Vyriausybė, kuri skelbiasi mylinti moteris, atsisako matyti problemą, kad smurtas lyties pagrindu yra Lietuvoje išplitęs ir toleruojamas“, – sako Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narė Dovilė Šakalienė.

Vyriausybės poziciją dėl prostitucijoje išnaudojamų asmenų baudžiamumo kritikuoja ir nevyriausybinių organizacijų, susijusių su žmogaus teisių gynimu, atstovai.

„Tik baudomis bausdami moteris, išnaudojamas prostitucijoje, situacijos Lietuvoje tikrai nepakeisime. Tos moterys tik dar labiau klimpsta į skolas ir tolesnį savęs išnaudojimą. Vakaruose šiuo požiūriu visiškai pasikeitęs mąstymas ir nuostatos“, – sako Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė.

Žmogaus teisių gynėjai retoriškai klausė šios Vyriausybės, nejaugi tas pats demonstruojamas požiūris, ignoruojantis išnaudojimą, galioja ir nepilnamečių prostitucijos atvejais. Prostitucijos paslaugų pirkėjų nemaža dalis, deja, orientuota į tokius.

„Mes, kalbėdami apie prostituciją, nuolat girdime – pačios nori, pačios kaltos. Bet ar tai reiškia, kad tie patys teisingumo ministro argumentai taikomi ir vaikų seksualinio išnaudojimo atvejais?“ – klausė Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

 

Share via
Copy link
Powered by Social Snap